Krowoderski zuch. Nie tylko guma „Turbo”

Czytaj dalej
Wojciech Mucha

Krowoderski zuch. Nie tylko guma „Turbo”

Wojciech Mucha

Proste dla kumatych, dla tych co znają klimaty. Pamiętam, nie zapomnę, lata 90-te - te słowa rapera Pei przypominają mi się, gdy czytam dzisiejszy wywiad Marii Mazurek z Wojciechem Przylipiakiem, autorem książki „Sex, disco i kasety video. Polska lat 90”.

Cóż jest w tej dekadzie, że wraca do łask? Do czego tu tęsknić? Do kaset wideo? Przecież teraz na dysku mieści się kilkaset filmów. Za „Smokiem” - obskurnym barem na krakowskim dworcu, który dogorywał jeszcze na początku XXI w.? Za galopującą inflacją i przestępczością zorganizowaną?

No przecież nie. Tęsknimy za młodością i beztroską. Ci, którzy w latach 90. przesiedli się z „Rubina” na kolorową „Toshibę”, dla których smak gumy „Turbo” jawi się jako ambrozja, tęsknią do czasów, gdy wszystko było nowe i wszystko było wolno. I tak jak długo nie rozumiałem moich Rodziców, którzy wzdychali do lat 70., a nawet do szarugi ostatniej dekady PRL, tak dziś rozumiem to doskonale.

O moim pokoleniu mówi się „starsi milenialsi”. To określenie urodzonych między 1980 a 1989 r. I choć jest uniwersalne, to żadne tam millenium, a właśnie lata 90. były dla nas czasem doświadczenia formacyjnego, niezależnie od tego, czy byliśmy dziećmi wypchniętych poza nawias robotników z upadających zakładów, czy przeciwnie - nasi rodzice odnaleźli się w „nowej rzeczywistości” i pomnażali majątek szybciej, niż zjadała go inflacja. „Ostatnie pokolenie skażone peerelem” - jak stoi w utworze rapera Pezeta.

Jako dziecko lat 90. też za nimi tęsknię. Do czasu, gdy nie było telefonów komórkowych, o globalnych zagrożeniach słyszało się raz w tygodniu w „7 Dni Świat”, a „Murzynek Bambo” nie był jeszcze wierszem o wydźwięku rasistowskim. Ale „najtisy” to także np. 4 czerwca 1992 i „nocna zmiana”, której dziś rocznica, a która na lata uniemożliwiła fundamentalne dla Polski reformy. A dzisiejsza młodzież, zafascynowana tamtymi czasami? Cóż, niech biorą stamtąd co chcą - kurtki typu flyers, skreczowe dresy i wszystko, o czym dziś w Magazynie. A my powiedzmy im, że to tylko fragment rzeczywistości tych skomplikowanych czasów.

Wojciech Mucha

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.