Kraków. Solidarność narodów sięgnęła Chin

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Piotr Subik

Kraków. Solidarność narodów sięgnęła Chin

Piotr Subik

W Krakowie spotkali się działacze Solidarności Walczącej, którzy 30 lat temu połączyli swe siły z dysydentami ze Związku Sowieckiego

- To była mała grupa, konspiracja w konspiracji. Jeśliby nas wtedy sądzono, to z pewnością za uderzenie w sojusz ze Związkiem Sowieckim, za bycie agentami amerykańskiego imperializmu, którzy chcieli zrzucić komunizm z piedestału - tak o działalności Autonomicznego Wydziału Wschodniego Solidarności Walczącej mówi jego wiceprzewodniczący Piotr Hlebowicz.

Wczoraj i dziś w Krakowie spotykają się działacze organizacji, która u schyłku PRL-u nawiązała ścisłą współpracę z dysydentami z ówczesnych republik Związku Sowieckiego. Okazją jest rocznicowa konferencja naukowa „Za waszą i naszą wolność”, organizowana przez krakowski IPN w Akademii Ignatianum.

Pomysł powołania takiej komórki w strukturach Solidarności Walczącej pojawił się w 1985 r., zaraz po tym, jak z inicjatywy Michaiła Gorbaczowa w ZSRS rozpoczęła się „pierestrojka” (budowanie komunizmu z ludzką twarzą, czyli m.in. zwiększenie swobód obywatelskich). Ciężar stworzenia nowej struktury wzięli na siebie rolnik spod Gdowa, aktywny działacz wiejskiej „Solidarności” Piotr Hlebowicz i działaczka śląsko-dąbrowskiej „S” Jadwiga Chmielowska. To oni jesienią 1987 r. spotkali się z przywódcą SW Kornelem Morawieckim (był wczoraj w Ignatianum), a ten dał im zielone światło do nawiązania kontaktów z działaczami opozycyjnymi w ZSRS. I w 1988 r., czyli dokładnie 30 lat temu, przystąpili do dzieła.

Czytaj więcej:

  • Czym zajmowali się członkowie Wschodniego Wydziału Autonomicznego SW?
  • Co stało się po upadku PRL

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.