Pawel Stachnik

Kraków - miasto browarów. Był jednym z największych ośrodków piwowarskich Europy

Bednarze robiący kadzie i beczki. Ilustracja z Kodeksu Behema Fot. archiwum Bednarze robiący kadzie i beczki. Ilustracja z Kodeksu Behema
Pawel Stachnik

HISTORIA PIWA. Kraków był w średniowieczu jednym z największych ośrodków browarniczych w Europie. Piwo było napojem codziennym, dawanym nawet dzieciom.

Rola piwa w odżywianiu ludzi w dawnych wiekach była zupełnie inna niż dziś. W średniowieczu i epoce nowożytnej piwo to jeden z podstawowych produktów żywnościowych.

- Nie było napojów powszechnie dziś pitych, takich jak kawa, herbata czy soki owocowe. Również mleko nie było tak popularne, z kolei woda bywała kiepskiej jakości. Pozostawało więc piwo jako trunek odpowiednio przygotowany, smaczny, a dzięki pewnej zawartości alkoholu wolny od zarazków - tłumaczy dr hab. Sławomir Dryja, archeolog z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, badacz dziejów krakowskiego piwowarstwa.

Dr Dryja jest autorem dwóch niedawno wydanych prac, będących fundamentalnymi opracowaniami o dziejach krakowskiego piwowarstwa. Mowa o „Małej encyklopedii piwowarskiej Krakowa i Kazimierza w wieku XVI i pierwszej połowie wieku XVII” (razem ze Stanisławem Sławińskim) oraz obszernego (1264 strony!) „Słownika biograficznego słodowników, piwowarów i karczmarzy krakowskich 1501-1655”, a także wielu artykułów naukowych.

Piwo od rana

Piwa pito dużo. W średniowieczu było to średnio ponad 2 litry na osobę, włączając staruszków i dzieci. I to dosłownie, bo piwo jako produkt zdrowy i pożywny dawano także dzieciom, matkom karmiącym i chorym. - I tak np. rano przygotowywano polewkę zwaną gamratką lub zupą piwną, w postaci grzanego piwa zaciągniętego żółtkiem lub twarogiem z dodatkiem cynamonu lub innych przypraw. Taka potrawa była wtedy powszechnie spożywana.

W dalszej części tekstu:

  • z jakiego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o browarach i słodowniach w Krakowie
  • gdzie znajdowały się browary
  • jakie piwa robiono w dawnym Krakowie i jakie były koszty produkcji

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Pawel Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.