Kraków. Kopiec czy pomnik AK? A może to i to

Czytaj dalej
Fot. Joanna Urbaniec
Piotr Subik

Kraków. Kopiec czy pomnik AK? A może to i to

Piotr Subik

Upamiętnienie polskiej podziemnej armii na obrzeżach Krakowa byłoby alternatywą pomnika planowanego u stóp Wawelu.

Kopiec Armii Krajowej miałby być usypany na północnych obrzeżach Krakowa, blisko wylotu al. 29 listopada w kierunku Warszawy i planowanej pętli tramwajowej przy ul. Banacha na Górce Narodowej. Pomysł taki rzucił Jakub Łoginow, koordynator inicjatywy „Lasy dla Krakowa”. Dzięki staraniom społeczników miasto zaczęło działania na rzecz powiększenia Lasu Witkowickiego. I to właśnie na tym terenie miałoby być wzniesione nietypowe upamiętnienie największej podziemnej armii w okupowanej Europie.

- Armia Krajowa i jej weterani zasługują na najwyższy szacunek, a w krakowskiej tradycji najwyższą formą oddania honoru jest właśnie kopiec. Kopiec AK byłby godniejszą formą upamiętnienia tej formacji niż kontrowersyjny pomnik pod Wawelem - tłumaczy Jakub Łoginow. I dodaje, że kopiec AK stanowiłby „atrakcyjną” i „prestiżową” dominantę nad powstającym dużym kompleksem Lasu Witkowickiego. - Równocześnie byłoby to miejsce pamięci i edukacji patriotycznej Polaków, ale także, podobnie jak kopce Kościuszki i Piłsudskiego - atrakcyjne miejsce dla spędzenia wolnego czasu i rekreacji. I przyczyniłoby się do zmniejszenia napięć i uniknięcia kontrowersji związanych z niefortunną lokalizacją pomnika - mówi Jakub Łoginow.

Czytaj więcej:

  • Szef Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Małopolsce nie ukrywa zdziwienia. Dlaczego?
  • "Kopiec to idea piękna i słuszna, jednak powinna być skonsultowana z samymi zainteresowanymi, czyli żołnierzami Armii Krajowej"

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.