Kraków gotowy na turkusowe zmiany. Konferencja poświęcona turkusowej samoorganizacji w ochronie zdrowia

Czytaj dalej
Katarzyna Kachel

Kraków gotowy na turkusowe zmiany. Konferencja poświęcona turkusowej samoorganizacji w ochronie zdrowia

Katarzyna Kachel

A może też jesteś jednym z tych ludzi, którzy nie lubią poniedziałków. Masz syndrom osób, które niechętnie idą do pracy, a potem odliczają czas do piątku i początku weekendu.

W zarządzaniu turkusowym ludzie lubią poniedziałki i biorą za to, co robią odpowiedzialność. Zamiast rywalizować, rozwijają się, wykonują to, co umieją najlepiej i dokonują sami wyborów. W zamian dostają pełne zaufanie, wolność i brak kontroli – Ludzie mają w takich firmach poczucie autonomii, wpływu na to jak robią – mówił otwierając konferencję Andrzej Blikle, profesor nauk matematycznych i promotor "turkusowego zarządzania" w Polsce.

To pierwsza taka konferencja w Krakowie i pewnie nie ostatnia. Zrodziła się z przekonania, że polski system zdrowotny potrzebuje, a nawet wymaga nowego zarządzania. Takiego, które uwzględni potrzeby życiowe i zawodowe pracowników, umożliwi im działania, rozwój, a w konsekwencji sprawi, że opieka medyczna nad pacjentami będzie holistyczna i bezpieczna. -Jesteśmy mile zaskoczeni dużym zainteresowaniem tematem i ciepłym przyjęciem tego nowego paradygmatu pracy w środowisku medycznym. Na pewno więc, zgodnie z życzeniem wielu uczestników, ciąg dalszy nastąpi – mówiła Małgorzata Nitek, prezeska Fundacji Turkusowa Droga, współorganizatorka konferencji.

Turkus po krakowsku

Podczas konferencji podpisana została „Krakowska Deklaracja promocji turkusowej organizacji w ochronie zdrowia”. Pierwsze podpisy złożyli: prof. Andrzej Jacek Blikle, promotor turkusu w Polsce, organizatorzy konferencji – dr Jakub Kwaśny, dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego, dr Marcin Mikos, prezes Fundacji Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Małgorzata Nitek, prezeska Fundacji Turkusowa Droga i pomysłodawczyni konferencji Anna Górska, rzeczniczka Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie oraz zaproszeni goście - m.in. wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk, Agata Dunkiewicz, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, Łukasz Reczek, prezes stowarzyszenia Młodych Lekarzy Rodzinnych, Tomasz Filarski, Rzecznik Praw Pacjenta Małopolskiego Oddziału NFZ.
Jej tekst możecie przeczytać na stronie https://turkusowadroga.pl/konferencja/

Turkusowy dekalog

W Polsce i na świecie działa już wiele turkusowych organizacji, świetnie sobie radzą na rynku i stale ich przybywa. I choć wdrażanie tego stylu zarządzania nie jest łatwe, przynosi realne efekty. Prof Blikle: - Turkusowa organizacja nie jest nową formułą zarządzania, ale jest nowym paradygmatem pracy, filozofią, w której człowiek jest podmiotem, ma poczucie autonomii i wpływu na to co robi. Jest wolny.
Profesor przedstawił także stworzony przez siebie turkusowy dekalog. Oto jego zasady:

1. Nie szukaj winnego, by go ukarać - szukaj przyczyny, by ją usunąć,
2. Nie oczekuj perfekcji, której nie da się osiągnąć - oczekuj postępu, który zawsze jest możliwy,
3. Unikaj współzawodnictwa, stwarzaj warunki do współpracy,
4. Nie oceniaj, bo to niszczy - doceniaj, bo to wzmacnia,
5. Nie mów, co jest źle - mów, co może być lepiej,
6. Nie pytaj ludzi, co mogliby zrobić lepiej - pytaj, co im w pracy przeszkadza,
7.Nie buduj na kontroli - buduj na zaufaniu,
8. Nie mów, że ktoś jest zły – mów, jak ty się z tym czujesz (tzw. „komunikat ja”),
9. Nie zarządzaj - twórz warunki do samoorganizacji,
10. Nie bądź nadzorcą - bądź nauczycielem, moderatorem i uczniem

Katarzyna Kachel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.