Łukasz Gazur

Kraków. Czy instytucje kultury złamały prawo?

Samuel Nowak i Dorota Kawęcka dostarczyli pisma dyrektorkom Fot. Razem Samuel Nowak i Dorota Kawęcka dostarczyli pisma dyrektorkom
Łukasz Gazur

Krakowscy członkowie partii Razem napisali do dyrektorek MOCAK-u i Cricoteki. Wzywają do „zaprzestania łamania kodeksu pracy”. Władze obu instytucji odpierają zarzuty. W pierwszym przypadku bronią się „błędem redakcyjnym”, w drugim - uzasadnieniem, że to propozycja współpracy.

Chodzi o dwa ogłoszenia o pracę, jakie zostały zamieszczone na stronach wspomnianych instytucji. Oba dotyczą zatrudnienia w księgarniach muzealnych. Zdaniem partii Razem ogłoszenia te dowodzą, iż instytucje kultury, które powinny być wzorem w kwestii przestrzegania prawa pracy, zatrudniają na tzw. śmieciówkach. Oferują one bowiem umowę-zlecenie na stanowiskach wymagających stałej obecności w miejscu pracy i ewidentnie niebędących pracami zleconymi. W wypadku Cricoteki chodzi o księgarnię otwartą od wtorku do niedzieli w godzinach od 11 do 18, a w MOCAK-u - sklep oferujący książki, albumy i muzealne gadżety, funkcjonujący od wtorku do niedzieli w godzinach 11-19.

Cechą charakterystyczną umowy zlecenia jest m.in. nienormowany czas pracy. Podpisujący ją pracownik musi jednak wywiązać się z powierzonego przez pracodawcę zadania.

Czytaj więcej:

  • Jak sprawę wyjaśnia MOCAK?
  • Co o sprawie mówi dyrektorka Cricoteki?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Łukasz Gazur

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.