Łukasz Gazur

Kraków. Czy instytucje kultury złamały prawo?

Samuel Nowak i Dorota Kawęcka dostarczyli pisma dyrektorkom Fot. Razem Samuel Nowak i Dorota Kawęcka dostarczyli pisma dyrektorkom
Łukasz Gazur

Krakowscy członkowie partii Razem napisali do dyrektorek MOCAK-u i Cricoteki. Wzywają do „zaprzestania łamania kodeksu pracy”. Władze obu instytucji odpierają zarzuty. W pierwszym przypadku bronią się „błędem redakcyjnym”, w drugim - uzasadnieniem, że to propozycja współpracy.

Chodzi o dwa ogłoszenia o pracę, jakie zostały zamieszczone na stronach wspomnianych instytucji. Oba dotyczą zatrudnienia w księgarniach muzealnych. Zdaniem partii Razem ogłoszenia te dowodzą, iż instytucje kultury, które powinny być wzorem w kwestii przestrzegania prawa pracy, zatrudniają na tzw. śmieciówkach. Oferują one bowiem umowę-zlecenie na stanowiskach wymagających stałej obecności w miejscu pracy i ewidentnie niebędących pracami zleconymi. W wypadku Cricoteki chodzi o księgarnię otwartą od wtorku do niedzieli w godzinach od 11 do 18, a w MOCAK-u - sklep oferujący książki, albumy i muzealne gadżety, funkcjonujący od wtorku do niedzieli w godzinach 11-19.

Cechą charakterystyczną umowy zlecenia jest m.in. nienormowany czas pracy. Podpisujący ją pracownik musi jednak wywiązać się z powierzonego przez pracodawcę zadania.

Czytaj więcej:

  • Jak sprawę wyjaśnia MOCAK?
  • Co o sprawie mówi dyrektorka Cricoteki?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Łukasz Gazur

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.