Kraków Airport gotowy na ŚDM

Czytaj dalej
Fot. fot. Kraków Airport
Rozmawiał Marek Długopolski

Kraków Airport gotowy na ŚDM

Rozmawiał Marek Długopolski

Rozmowa. - Spodziewamy się około 30 tysięcy pielgrzymów - mówi Radosław Włoszek, p.o. prezesa Zarządu Kraków Airport.

- Jak Kraków Airport jest przygotowany na Światowe Dni Młodzieży?

- Już na początku lipca pasażerowie będą mogli skorzystać z 28 nowych stanowisk odprawy biletowo-bagażowej zlokalizowanych bliżej punktów kontroli bezpieczeństwa, dodatkowego punktu kontroli bezpieczeństwa, trzech dodatkowych gate’ów, w tym jednego prowadzącego do trzeciego rękawa.

Poszerzona zostanie też oferta komercyjna - o kolejne sklepy, punkty gastronomiczne i usługowe. Powstaną dwa nowe punkty gastronomiczne w tzw. strefie Schengen - tj. kawiarnia z widokiem na płytę oraz restauracja. Pasażerowie podróżujący w klasie biznes będą zaś mogli skorzystać z przestronnego salonu Business Lounge. W części ogólnodostępnej powstanie specjalny pokój dla rodziców z małymi dziećmi. Zostanie też oddany do użytku nowy parking terenowy, z którego będą korzystali zarówno pasażerowie, jak i pielgrzymi.

- Czy nowy terminal będzie gotowy przed ŚDM?


Autor: Joanna Urbaniec

- Zakończony zostanie drugi etap inwestycji związany z modernizacją terminalu. Po ŚDM pozostanie jeszcze do zrobienia trzecia - ostatnia część inwestycji. Jest ona realizowana „pod ruchem”, a harmonogram został sporządzony w ten sposób, aby zapewnić pełną przepustowość w czasie wakacyjnego szczytu. Po zakończeniu trzeciego etapu zostaną oddane do użytku m.in. kompleks VIP, taras widokowy, dodatkowe check-iny i gate’y, stanowiska rent a car oraz nowe powierzchnie komercyjne.

- Ilu pasażerów lotnisko dodatkowo spodziewa się w czasie ŚDM?

- Jeżeli utrzymane zostanie obecne tempo wzrostu, to spodziewamy się około 30 tysięcy pielgrzymów. Obecna dobowa przepustowość lotniska wynosi 29 tysięcy pasażerów. Tymczasem w wakacje, wliczając ruch związany z ŚDM, szacujemy, że w ciągu doby będzie korzystać z naszej infrastruktury około 20 tysięcy osób.

- Linie lotnicze zapowiadają dodatkowe rejsy, większe samoloty, kolejne czartery?

- Dodatkowe loty, większe samoloty lub loty czarterowe oferują m.in.: Vueling, Alitalia, Iberia, Lufthansa, PLL LOT, KLM, Brussels Airlines, Austrian Airlines. Łącznie - razem z czarterami - w czasie ŚDM pasażerowie będą mieli do dyspozycji około 22 tysięcy dodatkowych miejsc w samolotach.

- Skąd przyleci najwięcej pielgrzymów?

- Najprawdopodobniej z Włoch.

- Czy jesteście w stanie przyjąć każdy samolot?

- Jesteśmy przygotowani na przyjęcie około 100 samolotów na dobę - to są maksymalne możliwości operacyjne zapewniające bezpieczeństwo operacji lotniczych na ziemi. Oznacza to, że przy obecnej liczbie rejsów regularnych możemy przyjąć około 30 dodatkowych, średniej wielkości samolotów na dobę.

- Jeśli będzie duży ruch na ŚDM, to czy będą ograniczenia dla linii tradycyjnych lub niskokosztowych?

- Nie przewidujemy żadnych ograniczeń dla regularnych połączeń lotniczych, bez względu na to, czy są to linie niskokosztowe czy tradycyjne.

- Czy pasażerowie mogą spodziewać się jakichś utrudnień?

- Na lotnisku nie spodziewamy się większych utrudnień. Są opracowane specjalne „ścieżki” dla pasażerów, którzy będą podróżowali do Krakowa w związku z ŚDM. Wolontariusze ŚDM, przeszkoleni przez pracowników Kraków Airport, będą pomagali podróżnym w przemieszczaniu się z lotniska do kolejnych środków transportu. Oczywiście mogą pojawić się przejściowe spiętrzenia ruchu pasażerskiego, ale tylko w przypadku nagromadzenia lotów w jednym czasie. Mogą być także utrudnienia na drogach dojazdowych do lotniska, dlatego zalecamy pasażerom dojazd do lotniska pociągiem.

Rozmawiał Marek Długopolski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.