Grażyna Starzak

Kościół. Coraz mniej uczniów chodzi na religię

Wielu uczniów uważa, że lekcje religii są nudne, na kiepskim poziomie  i to „strata czasu” Fot. Janusz Wójtowicz Wielu uczniów uważa, że lekcje religii są nudne, na kiepskim poziomie i to „strata czasu”
Grażyna Starzak

Kościół. W Małopolsce udział w katechezie wciąż jest powszechny, ale w województwie łódzkim uczestniczy w niej tylko co trzeci nastolatek

Jeszcze pięć lat temu w Polsce na religię chodziło ponad 90 proc. gimnazjalistów i licealistów. Dzisiaj taka frekwencja jest już tylko w diecezjach południowej i wschodniej Polski. W szkołach w Łodzi, Warszawie czy we Wrocławiu aż połowa uczniów nie chodzi na katechezę. Podobna sytuacja, jeśli chodzi o katechizację młodych, jest również w innych krajach.

Nuda i stracony czas

Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego więcej niż połowa ankietowanych młodych ludzi uważa, że poziom merytoryczny katechezy w szkole nie jest zbyt wysoki i że „nie chodzi na te zajęcia z ochotą”. Wielu z nich twierdzi, że lekcje religii są nudne i że to „stracony czas”.

Katecheci nie są jednak źle oceniani. Prawie 60 proc. uczniów uważa, że stosunek katechetów do nich samych jest bardzo dobry lub dobry, kolejne 16 proc. ma niewielkie zastrzeżenia, a 8 proc. badanych ocenia swoje relacje z katechetą jako złe.

Bo chcą rodzice

Z badań CBOS „Młodzież 2016” wynika, że systematycznie spada religijność młodych. Można to zaobserwować nie tylko na niedzielnych mszach, ale także na lekcjach religii. W niektórych regionach kraju, np. w województwie łódzkim, są takie szkoły średnie, gdzie na katechezę w ostatniej klasie chodzi już tylko jedna trzecia uczniów.

Czytaj więcej:

  • Katecheci mają problem
  • Przerażający stan wiedzy

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grażyna Starzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.