Grażyna Starzak

Kościół. Coraz mniej uczniów chodzi na religię

Wielu uczniów uważa, że lekcje religii są nudne, na kiepskim poziomie  i to „strata czasu” Fot. Janusz Wójtowicz Wielu uczniów uważa, że lekcje religii są nudne, na kiepskim poziomie i to „strata czasu”
Grażyna Starzak

Kościół. W Małopolsce udział w katechezie wciąż jest powszechny, ale w województwie łódzkim uczestniczy w niej tylko co trzeci nastolatek

Jeszcze pięć lat temu w Polsce na religię chodziło ponad 90 proc. gimnazjalistów i licealistów. Dzisiaj taka frekwencja jest już tylko w diecezjach południowej i wschodniej Polski. W szkołach w Łodzi, Warszawie czy we Wrocławiu aż połowa uczniów nie chodzi na katechezę. Podobna sytuacja, jeśli chodzi o katechizację młodych, jest również w innych krajach.

Nuda i stracony czas

Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego więcej niż połowa ankietowanych młodych ludzi uważa, że poziom merytoryczny katechezy w szkole nie jest zbyt wysoki i że „nie chodzi na te zajęcia z ochotą”. Wielu z nich twierdzi, że lekcje religii są nudne i że to „stracony czas”.

Katecheci nie są jednak źle oceniani. Prawie 60 proc. uczniów uważa, że stosunek katechetów do nich samych jest bardzo dobry lub dobry, kolejne 16 proc. ma niewielkie zastrzeżenia, a 8 proc. badanych ocenia swoje relacje z katechetą jako złe.

Bo chcą rodzice

Z badań CBOS „Młodzież 2016” wynika, że systematycznie spada religijność młodych. Można to zaobserwować nie tylko na niedzielnych mszach, ale także na lekcjach religii. W niektórych regionach kraju, np. w województwie łódzkim, są takie szkoły średnie, gdzie na katechezę w ostatniej klasie chodzi już tylko jedna trzecia uczniów.

Czytaj więcej:

  • Katecheci mają problem
  • Przerażający stan wiedzy

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.