Andrzej Rajewicz

Kościan: Kto chce zostać rodzicem zastępczym?

Rodzina zastępcza to szansa dla wielu dzieci na normalność Fot. PCPR Kościan Rodzina zastępcza to szansa dla wielu dzieci na normalność
Andrzej Rajewicz

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie zaprasza wszystkie osoby i rodziny z terenu powiatu kościańskiego, które chciałyby pełnić funkcję rodziny zastępczej.

- Pełnienie tej ważnej misji, jaka jest rodzicielstwo zastępcze, niesie zarówno wiele trosk i problemów, jak również radości i satysfakcji. Wszystkie dzieci potrzebują szczególnej troski, opieki i miłości. Najlepszym dla nich miejscem jest dom rodzinny. Jednak z różnych powodów zdarza się, że niektóre dzieci nie mogą przebywać w środowisku rodzinnym. Wówczas opiekę nad nimi przejmują rodziny zastępcze - czytamy w informacji przygotowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie.

Obecnie na terenie powiatu kościańskiego funkcjonuje 79 rodzin zastępczych, gdzie przebywa łącznie 121 dzieci. Wśród tych rodzin, 8 to rodziny zawodowe, w których przebywa 34 dzieci, 23 niezawodowe, u których mieszka 27 dzieci, 47 rodzin spokrewnionych, u których przebywa 55 dzieci oraz 1 rodzinny dom dziecka, w którym przebywa 5 dzieci.

Warto dodać, że tzw. rodzina zastępcza to nie jest forma adopcji. Rodziną zastępczą może zostać małżeństwo lub osoba samotna. Opieka sprawowana nad dzieckiem w ramach rodziny zastępczej jest opieką czasową. Dziecko przebywające w rodzinie zastępczej może wrócić do swojej rodziny, może także być adoptowane lub się usamodzielnić.

- Osoby, rodziny zainteresowane niesieniem pomocy dzieciom, które chciałyby odnaleźć utracony spokój oraz nowy dom zapraszamy do siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie przy ul. Gostyńskiej 38 lub do kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu 65 511 01 66, 65 12 02 17 oraz 669 250 002

- informuje PCPR w Kościanie.

Osoby chcące założyć rodzinę zastępczą przejdą odpowiednie szkolenie w PCPR. Centrum także zapewnia wsparcie i pomoc dla rodzin zastępczych. Zapewnia również pomoc prawną osobom sprawującym rodzinną pieczę zastępczą, w szczególności w zakresie prawa rodzinnego.

- Rodzicielstwo zastępcze to trudna misja. Pełna zagadek, poświęceń, trudu codziennego i zmęczenia. Bycie rodzicem zastępczym nie daje gwarancji szybkiego sukcesu wychowawczego, wręcz odwrotnie - rodzic zastępczy jest zobowiązany do dostrzegania tych najmniejszych kroków dziecka, by po latach złożyć je w całość i powiedzieć „ ...udało nam się na tyle, na ile było to możliwe, to nasz wielki sukces” - czytamy w informacji PCPR.

Andrzej Rajewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.