Kopernikańskie znaczki profesora Skotnickiego w Collegium Maius UJ

Czytaj dalej
Paweł Stachnik

Kopernikańskie znaczki profesora Skotnickiego w Collegium Maius UJ

Paweł Stachnik

W Collegium Maius UJ oglądać można wystawę „Mikołaj Kopernik i Uniwersytet Jagielloński na krakowskich pocztówkach oraz na znaczkach pocztowych Polski i całego świata”. Autorem ekspozycji jest prof. Aleksander B. Skotnicki, który przygotował ją z okazji przypadającej w tym roku 550. rocznicy urodzin astronoma.

- Nie byłoby Mikołaja Kopernika, gdyby nie ten uniwersytet. Nie byłoby jego wielkości i jego aktualnego do dzisiaj przesłania. Bo to ten uniwersytet i jego profesorowie stworzyli Kopernika. On przyjeżdżając tutaj nie wiedział, kim zostanie - mówi prof. Skotnicki, znany krakowski hematolog oraz popularyzator postaci i dorobku astronoma.

Przed oficjalnym otwarciem ekspozycji autor złożył kwiaty przy średniowiecznej studni na środku dziedzińca Collegium Maius, w miejscu, w którym stał niegdyś pomnik Kopernika, przeniesiony w 1953 r. na Planty pod gmach Collegium Witkowskiego. O powrót monumentu na pierwotne miejsce prof. Aleksander B. Skotnicki od dawna się upomina.

Wystawa obejmuje walory filatelistyczne - znaczki pocztowe, pocztówki, koperty, datowniki - gromadzone w ciągu wielu lat przez autora, zapalonego filatelistę, i pochodzące z trzech historycznych momentów.

Najstarsze są z roku 1900, kiedy w Krakowie obchodzono jubileusz 500-lecia odnowienia UJ, a na dziedzińcu Collegium Maius odsłonięto wspomniany pomnik astronoma dłuta Cypriana Godebskiego. Odsłonięcie było jednym z ważniejszych wydarzeń jubileuszu. Z tego okresu pochodzą zgromadzone przez prof. Skotnickiego pocztówki z wizerunkami pomnika oraz gmachów uniwersyteckich: Collegium Maius i Collegium Novum, a także postaciami dobroczyńców uczelni: królowej Jadwigi, króla Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły. Jest też utrwalony na zdjęciach pochód jubileuszowy. Wydawcą tych cennych dziś kart pocztowych był Salon Malarzy Polskich Henryka Frista mieszczący się przy ul. Floriańskiej 37.

Drugi moment to rok 1943, kiedy przypadała 400. rocznica śmierci Kopernika. Z tego okresu pochodzą znaczki pocztowe, pocztówki i datowniki wydane przez Niemców w Generalnym Gubernatorstwie. Kopernik prezentowany jest na nich jako „wielki niemiecki uczony”, a Kraków jako „niemieckie miasto”. Dla kontrastu prof. Skotnicki zestawił je z unikatowymi dziś znaczkami i kartkami przygotowanymi z tej samej okazji przez pocztę jeniecką w obozie dla polskich oficerów z kampanii wrześniowej - oflagu II C Woldenberg (dziś Dobiegniew w Lubuskiem).

Wreszcie trzeci moment to rok 1973, czyli 500. rocznica urodzin Kopernika. Z tego okresu pochodzą liczne znaczki pocztowe, koperty, kartki i datowniki wypuszczone przez Pocztę Polską a także poczty wielu innych krajów świata.
Uwagę zwracają interesujące datowniki, np. Poczta dyliżansowa w 500-lecie urodzin Mikołaja Kopernika (1973) albo 15-lecie podniesienia bandery na okręcie ORP „Kopernik” (1986).

Na wystawie można też obejrzeć walory z późniejszego okresu, np. tegoroczny znaczek poczty watykańskiej z reprodukcją znanego obrazu Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”.

Znaczki, koperty i pocztówki ze zbiorów prof. Skotnickiego zostały pokazane także na powiększonych reprodukcjach, co pozwala zapoznać się z ich szczegółami.

Na ekspozycji nie zabrakło dzieł ulubionego artysty prof. Skotnickiego - Artura Szyka. Obejrzeć można mianowicie wykonane w charakterystycznym stylu portrety jego autorstwa, przedstawiające króla Władysława Jagiełłę oraz samego Mikołaja Kopernika.
Wystawa prezentowana jest do 4 października w piwnicach Collegium Maius (kawiarnia „U Pęcherza”) przy ul. Jagiellońskiej 15, od poniedziałku do niedzieli, w godz. 9–17.30. Wstęp wolny.

Paweł Stachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.