Kopernika 17. To tutaj dostałam szansę na drugie życie

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Iwona Krzywda

Kopernika 17. To tutaj dostałam szansę na drugie życie

Iwona Krzywda

Dwie dekady temu hematolodzy ze Szpitala Uniwersyteckiego przeszczepili walczącej z białaczką Elżbiecie Wawrzynek szpik kostny. Kobieta była drugim w historii pacjentem poddanym takiemu leczeniu w Krakowie. Od tamtej pory transplantacja komórek krwiotwórczych pomogła uratować zdrowie setek osób.

Jest maj 1997 roku. 27-letnia Elżbieta Wawrzynek mieszka w Myślenicach, pracuje w zakładzie fryzjerskim, jest szczęśliwą mężatką, wychowuje 5-letniego syna. Od dłuższego czasu młodej kobiecie dokucza grypa. Mimo kolejnych wizyt w przychodni objawy nie ustępują, a chora z każdym dniem czuje się coraz gorzej.

Jej lekarka zaniepokojona brakiem efektów terapii decyduje, żeby u swojej pacjentki wykonać badanie morfologiczne krwi. – Kiedy pani doktor zobaczyła wynik niesamowicie się przeraziła. Od razu skierowała mnie do Krakowa, do Kliniki Hematologii na Kopernika. Dotarliśmy tam późnym wieczorem. Pamiętam, że mąż wnosił mnie do budynku na rękach, bo mój stan był coraz gorszy. Na oddziale usłyszałam diagnozę: ostra białaczka – wspomina Pani Elżbieta, jedna z pacjentek Oddziału Klinicznego Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. – Wiedziałam, że czeka mnie bardzo ciężka walka, ale postanowiłam, że ją wygram. Bardzo chciałam żyć – dodaje.

Uniwersyteccy hematolodzy od razu po przyjęciu młodej kobiety na oddział wdrażają intensywne leczenie. Żeby zlikwidować komórki nowotworowe, które razem z krwią krążą po jej organizmie, podają chorej kolejne cykle bardzo silnej chemioterapii. Pani Elżbieta źle to znosi, traci siły i włosy. W walce towarzyszy jej jedynie mąż, nikogo innego nie chce widzieć przy swoim łóżku. To on w chwilach zwątpienia przypomina jej, że obiecała sobie zwycięstwo.

Czytaj więcej o historii pani Elżbiety.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.