Monika Chruścińska-Dragan

Kopalniom będzie łatwiej przedłużać koncesje. Żeby fedrować, nie będą musieli pytać samorządu o zgodę

Mieszkańcy śląskich miast i osiedli, pod którymi fedrują kopalnie, boją się szkód górniczych. Dlatego obawiają się nowelizacji prawa Fot. Arkadiusz Gola Mieszkańcy śląskich miast i osiedli, pod którymi fedrują kopalnie, boją się szkód górniczych. Dlatego obawiają się nowelizacji prawa
Monika Chruścińska-Dragan

Rząd chce pomóc kopalniom i ograniczyć kompetencje gmin. Samorządy, pod którymi fedrują kopalnie, będą miały mniej do powiedzenia w sprawie prowadzonej eksploatacji. Resort środowiska chce ograniczyć ich kompetencje w kwestii przedłużania koncesji wydobywczych. Zamiast uzgodnień dotyczących dalszej eksploatacji, będą wydawały jedynie opinie. Na dodatek zupełnie niewiążące.

Ministerstwo Energii chce uprościć kopalniom procedury związane z przedłużaniem koncesji na prowadzenie działalności górniczej. Szkoda, że kosztem kompetencji samorządów - alarmują samorządowcy śląskich gmin. Z kilku lat do zaledwie dwóch miesięcy zostanie skrócona procedura przedłużania koncesji górniczych - przekonywał w miniony poniedziałek spółki górnicze i związkowców przedstawiciel resortu środowiska. Sprawa jest pilna, bo do końca sierpnia 2020 roku wygaśnie 21 koncesji na wydobywanie węgla.

Uproszczenie procedur towarzyszących przedłużaniu koncesji górniczych było jednym z głównych tematów posiedzenia trójstronnego zespołu ds. bezpieczeństwa socjalnego górników, który zebrał się w poniedziałek w Katowicach. Sprawa jest o tyle nagląca, że do sierpnia 2020 roku wygasa 21 koncesji na wydobycie węgla. Przy zachowaniu obecnie obowiązujących procedur dotrzymanie terminów graniczyłoby z cudem, a kopalnie nie mogą pozwolić sobie na przestoje. Resort środowiska w odpowiedzi proponuje nowelizację Prawa geologicznego i górniczego, która ma ograniczyć kompetencje gmin. - Po nowelizacji zamiast uzgodnienia, samorządy będą wydawały opinie, więc będzie to fakultatywne - mówił w poniedziałek Rafał Misztal z Ministerstwa Środowiska.

Takie rozwiązanie jeszcze w grudniu w liście do resortu oprotestował Śląski Związek Gmin i Powiatów (SZGP), którego zdaniem wywoła to „paraliż praw-ny samorządów lokalnych domagających się wpływania na działalność górniczą na swoim terenie”.
Zdaniem dra Ferdynanda Morskiego z SZGP, pozostawiająca wiele do życzenia współpraca niektórych gmin ze spółkami wynika z negatywnych doświadczeń w zakresie likwidacji szkód górniczych.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Monika Chruścińska-Dragan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.