Izabela Krzewska

Kontrowersyjna propozycja Zjednoczonej Prawicy ws. zmiany zasad nakładania mandatów. Zobacz, jak sprawę komentują w Podlaskiem

To na obywatelu, a nie jak dotąd, na policji, będzie ciążył obowiązek wniesienia odwołania od mandatu do sądu i przedstawienia dowodów niewinności Fot. KWP Białystok To na obywatelu, a nie jak dotąd, na policji, będzie ciążył obowiązek wniesienia odwołania od mandatu do sądu i przedstawienia dowodów niewinności
Izabela Krzewska

Prawnik, były policjant, opozycja, a nawet szef podlaskich struktur partii Porozumienie - koalicjanta PiS. Wszyscy sprzeciwiają się nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia: to atak na konstytucyjne prawa obywatelskie.

- To praktyka rodem wzięta z klasycznych państw policyjnych. Od karania jest sąd. Obywatel zawsze ma prawo odmówić przyjęcia kary od funkcjonariusza publicznego i w sprawie swojej udać się do sądu. Tutaj ta logika jest całkowicie złamana. Coraz bliżej nam do Rosji i Białorusi - komentuje Robert Tyszkiewicz, szef podlaskie Platformy Obywatelskiej.

W tej chwili jest tak. Funkcjonariusz, który stwierdzi popełnienie wykroczenia, nakłada grzywnę w drodze mandatu karnego. Obywatel, który czuje się niewinny, ma prawo go nie przyjąć. Wtedy mundurowy kieruje wniosek o ukaranie do sądu, a ten uznaje winę lub nie i nakłada na obywatela ewentualną karę. Zdaniem posłów Zjednoczonej Prawicy mechanizm ten to niepotrzebnie obciąża funkcjonariuszy i wymiar sprawiedliwości. A sądy i tak w zdecydowanej większości wydają wyroki nakazowe. Co wiec proponuje rządząca koalicja? Likwidację prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego na miejscu interwencji. Obywatel będzie musiał w ciągu 7 dni opłacić mandat i - jeśli ma taką wolę - zaskarżyć mandat (zarówno w zakresie jego wysokości jak i generalnie winy) do sądu rejonowego. Będzie miał na to także 7 dni. W przypadku korzystnego rozstrzygnięcia, sąd wstrzyma wykonanie mandatu. Ale może go też utrzymać lub wymierzyć surowszą karę lub środek karny. Tak, jak jest teraz..

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Izabela Krzewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.