Kontrowersje wokół przetargu ZIKiT-u

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Piotr Drabik, Piotr Tymczak

Kontrowersje wokół przetargu ZIKiT-u

Piotr Drabik, Piotr Tymczak

O tym się mówi. Kto wykona studium transportu na Światowe Dni Młodzieży? Jedną z ofert złożyło stowarzyszenie, w którego zarządzie są osoby związane z miejskimi jednostkami.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił przetarg na opracowanie zasad organizacji ruchu oraz obsługi transportowej Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Wpłynęły dwie oferty - od firmy IMS (oszacowała prace na 630 tys. zł) oraz krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji (580 tys. zł). W kryteriach oceny oferty cena brana jest pod uwagę w 90 procentach (10 procent to wysokość kary umownej).

Autor: Joanna Urbaniec

Patrząc więc na zaproponowane ceny, korzystniejsza jest propozycja SITK. W zarządzie tego Stowarzyszenia są osoby związane z miejskimi jednostkami. Członkiem zarządu SITK jest Mariusz Szałkowski, który jest też wiceprezesem gminnej spółki MPK. We władzach SITK jest też Robert Szota z ZIKiT. Jeżeliby więc SITK wygrało przetarg, mogą pojawić się zarzuty o konflikt interesów.

- Według naszych informacji żaden pracownik ZIKiT nie brał udziału w opracowaniu i złożeniu oferty przetargowej. Fakt, że we władzach SITK zasiadają pracownicy miejskich spółek, nie oznacza, iż nie może ono wystartować w przetargu - wyjaśnia Michał Pyclik z ZIKiT. - Gdyby SITK wygrało, przedstawi nam zespół roboczy, który będzie zajmował się realizacją przetargu - ocenimy, czy zasiadają w nim pracownicy ZIKiT. Nie podpisujemy z naszymi pracownikami umów lojalnościowych i nie kontrolujemy, co robią po godzinach pracy - dodaje Michał Pyclik.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zwycięzcę przetargu poznamy za dwa tygodnie. - Obecnie oferty są sprawdzane przez nasz dział kontroli. Złożenie najtańszej oferty nie oznacza, że właśnie ona zostanie zwycięzcą przetargu - zastrzega Michał Pyclik.

Dodaje, że znaczenie może mieć również doświadczenie w realizacji podobnych zleceń oraz wysokość zaproponowanych kar za opóźnienia.

O kontrowersjach związanych z realizowaniem urzędowych zleceń przez SITK i powiązaniach przedstawicieli tego stowarzyszenia z urzędem pisaliśmy obszernie dwa lata temu. SITK dla ZIKiT wykonywało różne badania komunikacji miejskiej.

W ramach studium transportu na czas ŚDM 2016 mają zostać opracowane m.in. rozwiązania transportowe, dzięki którym pielgrzymi dotrą na centralne wydarzenia. Wskazane będą też rozwiązania transportowe dla katechez w drodze, ciągi uprzywilejowane dla ruchu pieszych, wyznaczone parkingi, ustalone granice dla obszaru wyłączonego z ruchu kołowego, lokalizacje pól gastronomicznych i mobilnych punktów żywnościowych.

[email protected]

Piotr Drabik, Piotr Tymczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.