Kontrowersje wokół przetargu ZIKiT-u

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Piotr Drabik, Piotr Tymczak

Kontrowersje wokół przetargu ZIKiT-u

Piotr Drabik, Piotr Tymczak

O tym się mówi. Kto wykona studium transportu na Światowe Dni Młodzieży? Jedną z ofert złożyło stowarzyszenie, w którego zarządzie są osoby związane z miejskimi jednostkami.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił przetarg na opracowanie zasad organizacji ruchu oraz obsługi transportowej Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Wpłynęły dwie oferty - od firmy IMS (oszacowała prace na 630 tys. zł) oraz krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji (580 tys. zł). W kryteriach oceny oferty cena brana jest pod uwagę w 90 procentach (10 procent to wysokość kary umownej).

Autor: Joanna Urbaniec

Patrząc więc na zaproponowane ceny, korzystniejsza jest propozycja SITK. W zarządzie tego Stowarzyszenia są osoby związane z miejskimi jednostkami. Członkiem zarządu SITK jest Mariusz Szałkowski, który jest też wiceprezesem gminnej spółki MPK. We władzach SITK jest też Robert Szota z ZIKiT. Jeżeliby więc SITK wygrało przetarg, mogą pojawić się zarzuty o konflikt interesów.

- Według naszych informacji żaden pracownik ZIKiT nie brał udziału w opracowaniu i złożeniu oferty przetargowej. Fakt, że we władzach SITK zasiadają pracownicy miejskich spółek, nie oznacza, iż nie może ono wystartować w przetargu - wyjaśnia Michał Pyclik z ZIKiT. - Gdyby SITK wygrało, przedstawi nam zespół roboczy, który będzie zajmował się realizacją przetargu - ocenimy, czy zasiadają w nim pracownicy ZIKiT. Nie podpisujemy z naszymi pracownikami umów lojalnościowych i nie kontrolujemy, co robią po godzinach pracy - dodaje Michał Pyclik.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zwycięzcę przetargu poznamy za dwa tygodnie. - Obecnie oferty są sprawdzane przez nasz dział kontroli. Złożenie najtańszej oferty nie oznacza, że właśnie ona zostanie zwycięzcą przetargu - zastrzega Michał Pyclik.

Dodaje, że znaczenie może mieć również doświadczenie w realizacji podobnych zleceń oraz wysokość zaproponowanych kar za opóźnienia.

O kontrowersjach związanych z realizowaniem urzędowych zleceń przez SITK i powiązaniach przedstawicieli tego stowarzyszenia z urzędem pisaliśmy obszernie dwa lata temu. SITK dla ZIKiT wykonywało różne badania komunikacji miejskiej.

W ramach studium transportu na czas ŚDM 2016 mają zostać opracowane m.in. rozwiązania transportowe, dzięki którym pielgrzymi dotrą na centralne wydarzenia. Wskazane będą też rozwiązania transportowe dla katechez w drodze, ciągi uprzywilejowane dla ruchu pieszych, wyznaczone parkingi, ustalone granice dla obszaru wyłączonego z ruchu kołowego, lokalizacje pól gastronomicznych i mobilnych punktów żywnościowych.

krakow@dziennik.krakow.pl

Piotr Drabik, Piotr Tymczak

Komentarze

6
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

pierwsze poważne ostrzeżenie

Można nie dostać rozgrzeszania za szkalowanie przygotowań do ŚDM! Stąpacie redaktorzy po cienkim lodzie.

turysta

Bez tego wiadomo ze : autobusy dla Elity - tramwaje do zajezdi - a reszta na piechote ze spiewem na ustach i tak zaoszczedzimy na zuzyciu szyn i nowego taboru ! Nie bedzie wypadkow drogowych a grubasy schudniec musza .!
Tu jest znakomita okazja do tego! A tyko wode do picia za darmo dla wszystkich bo jedzenie beda mieli swoje.

CBA

"kuria* wie już o tej sprawie" *-CBA

Henio

Jakie miasto ma procedury dla tego typu sytuacji? Bo chyba nie polega wyłącznie na słowie harcerza, że osoby przygotowujące takie opracowania będą robiły to poza godzinami pracy?

ponad

pół miliona aby ustalić, że pielgrzymi powinni przemieszczać się ...na piechotę ?

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.