Konsultant do spraw profilaktyki służy pomocą

Czytaj dalej
Urszula Sobol

Konsultant do spraw profilaktyki służy pomocą

Urszula Sobol

Rozmowa z Rafałem Śliżem, rzecznikiem podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Konsultant do spraw profilaktyki służy pomocą
Archiwum Nowin Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie

W rzeszowskim oddziale NFZ czeka codziennie na pacjentów konsultant do spraw profilaktyki. Z jakimi problemami mogą zgłosić się do niego zainteresowani?

W oddziale rzeszowskiego NFZ stworzyliśmy specjalne stanowisko do spraw profilaktyki. Teraz możemy powiedzieć, że stanowisko przeszło prawdziwą rewolucję po rozbudowaniu go o samoobsługowy punkt, w którym dorośli na miejscu wykonają najważniejsze pomiary medyczne określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Wspomniany konsultant nie tylko pomoże w wykonaniu bezpłatnych pomiarów, ale podpowie o wielu innych możliwościach zadbania o swoje zdrowie.Samooobsługowe kioski profilaktyczne wyglądają futurystycznie zapewniając jednocześnie prywatność i bezpieczeństwo osobom, które zdecydują się na skorzystaniu z usług takiego konsultanta.

A z jakich konkretnie usług mogą skorzystać?

Jest to m.in. wykonanie pomiarów wzrostu, masy ciała, indeksu masy ciała czyli BMI, składu ciała oraz ciśnienia tętniczego krwi. Analiza składu ciała mierzy poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego.

To właśnie ono bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce

Tak i nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii. Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała zwany BMI jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa jest wartość BMI ponad normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla zdrowia i życia.

Czy długo czeka się na wyniki?

Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, będzie można zabrać ze sobą bądź omówić z doradcą.

Czy taka usługa coś kosztuje?

Cała wizyta jest bezpłatna i nie wymaga skierowania. Zachęcamy do wcześniejszej rejestracji przez stronę internetową podkarpackiego NFZ bądź poprzez kontakt z bezpłatną infolinią NFZ pod numerem 800 190 590. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego oczekiwania w kolejce.

A co z limitami?

Wizyty na stanowisku i pomiary nie mają żadnych limitów. Zachęcamy, by pomiary powtarzać cyklicznie. Szczególnie gdy coś zmieniliśmy w swoich życiu, np. dietę. Korzystajmy częściej niż jeden raz z systematycznego kontrolowania podstawowych parametrów naszego organizmu.

A czy do takiej wizyty musimy się jakoś przygotować?

Do wizyty nie trzeba się wcześniej przygotować. Pomiary można wykonać wchodząc „z ulicy”. Aby zmierzyć ciśnienie, konieczne będzie podwinięcie rękawa naszej lewej ręki, a do wykonania analizy składu ciała, konieczne będzie stanięcie boso na specjalnym analizatorze. Żaden pomiar nie boli, a wszystko zajmie nam najwyżej kilkanaście minut.

Dziś, pacjenci oprócz swoich rożnych przypadłości, zmagają się dodatkowo z często poważnymi skutkami po Covid- 19? Na jaką pomoc mogą liczyć?

Skutki COVID-19 są bardzo różne, zatem jeśli w opinii lekarza rodzinnego pacjent wymaga specjalistycznego leczenia, zostanie mu wystawione skierowanie do poradni. Często są to wizyty związane z problemami płucnymi, neurologicznymi, kardiologicznymi i urologicznymi. Dla pacjentów przygotowano również specjalistyczną rehabilitację pocovidową. Lekarz może skierować pacjenta na rehabilitację szpitalną, w gabinecie fizjoterapii lub w domu jeśli stan zdrowia to uzasadnia. Pacjent zaś może wybrać dowolną placówkę na terenie całego kraju. Do programu rehabilitacji po COVID-19 można przystąpić nawet do 12 miesięcy od zakończenia leczenia choroby. Taka forma pomocy jest niezmiernie potrzebna, gdyż według specjalistów aż jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne. W odzyskaniu dawnej kondycji może bardzo pomóc taki kompleksowy program rehabilitacji dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19. Szczegółowe informacje i dane placówek, realizujących taką rehabilitację można uzyskać dzwoniąc pod bezpłatny i czynny cała dobę numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590.

Urszula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.