Koniec z ciasnotą, brzydotą i bajorem po ulewie. Na osiedlu rusza remont!

Czytaj dalej
Fot. Filip Pobihuszka
Filip Pobihuszka

Koniec z ciasnotą, brzydotą i bajorem po ulewie. Na osiedlu rusza remont!

Filip Pobihuszka

Za trzy miesiące mieszkańcy os. Konstytucji 3 Maja dostaną do użytku wyremontowaną drogę, która, choć bez nazwy, jest bardzo ważna

- No właśnie przeczytałam w Gazecie Lubuskiej, że będzie przebudowa tej naszej drogi ukochanej. No więc wstałam wcześnie i myślę sobie: Oho! Zaraz będzie ruch! No i faktycznie! O 7.00 już byli, z traktorem, ze sprzętem – opowiada z uśmiechem pani Elżbieta. Musi trochę pokrzykiwać, bo koparka akurat wyrywa stare krawężniki i jest przy tym sporo hałasu.

Wspomniana droga ma blisko 300 metrów i, choć bezimienna, jest bardzo ważna. Biegnie bowiem pomiędzy największym osiedlem w mieście, a ul. Staszica, przelotówką, która w latach PRL pełniła funkcję swoistej obwodnicy. Problem w tym, że nie była remontowana od lat, jeśli nie dekad. Po każdym deszczu, a tych ostatnio nie brakuje, dobitnie widać w jakim stanie jest odwodnienie ulicy. - I bardzo dobrze, że jest ten remont! Bo jak deszcz popada, to tu jest jedno wielkie bajoro – mówi pani Elżbieta.

Jak czytamy w mailu przesłanym przez nowosolski magistrat, zakres prac obejmuje „frezowanie dywanika bitumicznego, rozebranie istniejących nawierzchni, przebudowę istniejącej drogi wewnętrznej o długości ok. 285 m, budowę i przebudowę chodników, budowę miejsc postojowych, przebudowę kanalizacji deszczowej, humusowanie poboczy”. Słowem – remont na całego. I tylko kierowcy będą musieli na kilka najbliższych miesięcy zmienić nawyki jeśli chodzi o parkowanie. - Problem jest taki, że jak tu stoi tyle pojazdów, to służby, które wywożą śmieci mają problem, żeby wjechać czy wyjechać – komentuje moja rozmówczyni. Nieco dalej spotykam pracownicę pobliskiej pralni. – Bardzo dobrze, że remontują. Tylko zastanawiam się jak teraz ciężarówka z towarem podjedzie. Cóż, trzeba będzie się przemęczyć – kwituje. Tymczasem magistrat zapowiada, że po remoncie, liczba miejsc parkingowych zwiększy się o 50 proc.

- A tak się zastanawiałem, czy wszyscy zdążą przepar¬kować auta przed remontem. No i nie wszyscy zdążyli – chichocze pan Zbigniew, który również przygląda się pracom. Faktycznie, na parkingu został jeden samochód. – Dobrze, że się za to wzięli, bo już patrzeć nie mogłem na tę drogę. Jak ją za komuny zrobili tak leżała do dziś – kwituje.

Termin zakończenia prac na os. Konstytucji wyznaczono na 15 listopada. Ale to nie jedyny remont, jaki ma w planach urząd. Przebudowy doczeka się też ul. Rolna, droga równoległa do ul. Juranda (ta inwestycja powinna ruszyć już po 15 sierpnia) oraz droga wewnętrzna od ronda przy ul. Przyszłości. Ta ostatnia zostanie przebudowana na długości ponad 200 metrów. Powoli rozpoczyna się przebudowa ul. Rolnej - tu powstanie droga z betonowej kostki.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.