Konflikt serologiczny. Kiedy krew matki zagraża dziecku

Czytaj dalej
Fot. Pexels
Dorota Dejmek

Konflikt serologiczny. Kiedy krew matki zagraża dziecku

Dorota Dejmek

Konflikt serologiczny. Współczesny rozwój ginekologii i badań prenatalnych sprawia, że lekarze specjaliści coraz skuteczniej potrafią zdiagnozować zagrożenie i wdrożyć niezbędne postępowanie medyczne. Prawidłowo prowadzona ciąża to krok do zdrowia dziecka

Każdy człowiek ma określoną grupę krwi: A, B, AB lub 0. Jednak jest jeszcze coś, co naszą krew różni. Większość ludzi ma na powierzchni czerwonych krwinek tzw. antygen D, pozostali natomiast go nie mają. Ponieważ antygen D wykryto u małp Rhesus, dlatego nazwano go czynnikiem Rh. Krew osób, u których występuje czynnik Rh, określa się jako Rh+, natomiast pozostali mają krew Rh-. Tych pierwszych jest zdecydowanie więcej, bo aż 85 proc., podczas gdy osoby z krwią Rh- stanowią 15 proc. ludzkiej populacji. Konflikt serologiczny może zaistnieć, gdy matka dziecka ma krew Rh-, a ojciec Rh+. I oczywiście, gdy płód odziedziczy czynnik Rh po ojcu (dzieje się tak w 60 proc. przypadków). Wtedy organizm przyszłej mamy postrzega jej własne dziecko jako coś obcego i atakuje je przeciwciałami.

Na szczęście, medycyna potrafi sobie radzić z konfliktem serologicznym. Jeżeli obydwoje rodzice mają krew Rh+ lub Rh-, konflikt serologiczny nie zagraża dziecku. Żeby to sprawdzić, lekarz ginekolog już podczas pierwszej wizyty kobiety ciężarnej zleca badanie krwi.

Ciąża - wyjątkowy okres

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, w którym powinna zostać otoczona szczególną opieką medyczną. W tym czasie, jak wspomniano, istnieje m.in. ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego, który jest najczęściej konsekwencją niezgodności w czynniku Rh, ale niekiedy także w grupach głównych krwi matki i dziecka. Jego następstwem może być bowiem choroba hemolityczna noworodków, która stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka.

Na czym polega konflikt serologiczny, jak powinna wyglądać skuteczna profilaktyka w ciąży oraz po narodzinach dziecka - dokładnie wyjaśnia dr n. med. Justyna Tołłoczko, pediatra w Centrum Medycznym Damiana.

Przyczyny konfliktu

Konflikt serologiczny jest najczęściej następstwem niezgodności w czynniku Rh lub grupach głównych krwi matki i dziecka. Jeżeli matka ma czynnik Rh- a płód Rh+, jej organizm wytwarza przeciwciała przeciwko krwinkom czerwonym dziecka.

Konflikt serologiczny w zakresie czynnika Rh ujawnia się bardzo rzadko podczas pierwszej ciąży. Wytwarzanie przeciwciał występuje wówczas, gdy do organizmu matki przedostanie się przynajmniej 0,2 ml krwi dziecka.

Ryzyko zwiększa się w czasie porodu, poronienia, przedwczesnego oddzielenia się łożyska lub w następstwie urazów brzucha kobiety w ciąży. Powstałe przeciwciała powodują rozpad erytrocytów, co prowadzi do niedokrwistości płodu.

W dalszej części artykułu przeczytasz:

  • Na czym polega konflikt serologiczny?
  • Jak powinna wyglądać skuteczna profilaktyka
  • Dlaczego ciąża z konfliktem serologicznym powina prowadzona być w specjalistycznym ośrodku?

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.