Izabela Mortas

Komary coraz bardziej niebezpieczne. Mogą przenosić choroby

Niewykluczone, że komary, które do niedawna były nieszkodliwe, mogą stać się groźne z uwagi na ocieplający się klimat. Niewykluczone, że komary, które do niedawna były nieszkodliwe, mogą stać się groźne z uwagi na ocieplający się klimat.
Izabela Mortas

20 sierpnia Dzień Komara. NIestety, owady te odbierane są przez nas jako szczególnie dokuczliwe. Zdradzamy kilka ciekawostek na temat „święta”, samych insektów i podpowiadamy, jak się przed nimi chronić. klimat

Szczególnie niebezpieczne są zatem komary w krajach tropikalnych, gdzie malaria występuje najczęściej. Najwięcej przypadków zachorowań (90 procent) zanotowano na terenie Afryki, która, poza kilkoma państwami, stanowi region, gdzie malaria panuje niepodzielnie.

A jak sytuacja wygląda w Polsce? U nas występuje około 50 gatunków i odmian komarów, z których najczęściej spotykane są komar widliszek, komar brzęczący i komar leśny – doskwierz.

Święto wcale nie zostało ustanowione po to, byśmy spojrzeli na komary bardziej przychylnym okiem. Wręcz przeciwnie - Dzień Komara został ustanowiony na pamiątkę doktora Ronalda Rossa, który w 1897 roku odkrył, że samice komarów przenoszą malarię między ludźmi.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Izabela Mortas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.