Kolejny krok do odbudowy teatru. Udało się we Wrocławiu, może udać się też w Głogowie

Czytaj dalej
Fot. Urząd Miasta w Głogowie
Filip Pobihuszka

Kolejny krok do odbudowy teatru. Udało się we Wrocławiu, może udać się też w Głogowie

Filip Pobihuszka

Trwają prace związane z odbudową głogowskiego teatru im. Andreasa Gryphiusa. Podczas gdy w ratuszu powstaje specyfikacja na dokumentację związaną z odbudową zabytku, władze miasta udały się do Wrocławia. Po co? - Chcemy uczyć się od najlepszych, dlatego szukamy dobrych i sprawdzonych rozwiązań. Nawiązaliśmy współpracę z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Choć pierwotny budynek Capitolu powstawał w czasie, gdy głogowski teatr był przebudowywany i jest dziesięć razy większy od naszego, to wiele nas łączy - wyjaśnia prezydent Głogowa, Rafael Rokaszewicz.

- Capitol przeszedł już całą drogę związaną z odbudową i wyposażeniem teatru, pozyskał także środki unijne na ten cel. Dodatkowo pełni taką funkcję, jaką chcemy by pełnił nasz głogowski teatr. Planujemy, by po odbudowie mogły odbywać się tam przedstawienia teatralne, ale także musicale. Stąd nasza wizyta we Wrocławiu. Dyrektor administracyjny, Eugeniusz Dziemidok, wiele nam pomógł, pokazał cały teatr i każdy jego zakamarek. Rozmawialiśmy o rozwiązaniach budowlanych i technicznych - opowiada R. Rokaszewicz.

Wizyta w Capitolu trwała kilka godzin. Było to bardzo ważne doświadczenie, a pozyskana wiedza techniczna zostanie wykorzystana przy opracowywaniu specyfikacji związanych z odbudową głogowskiego teatru. - Wiemy już na co musimy się przygotować, co jest ważne, a co bardzo ważne, na jakie elementy musimy kłaść nacisk, jakich błędów się wystrzegać – dodaje prezydent Głogowa.

Budowę Teatru im. A. Gryphiusa rozpoczęto jeszcze w 1799 roku. Powstawał w miejscu średniowiecznych ław mięsnych i był drugim teatrem mieszczańskim na Śląsku. Budynek we wczesnoklasycystycznym stylu zaprojektował Krzysztof Walentyn Schultze.

W 1840 teatr przebudowano, łącząc dwie kondygnacje, w wyniku czego powstało wysokie, funkcjonalne pomieszczenie widowni. Trzy lata później koncertował tam Franciszek Liszt. Przebudowa z 1926 roku zlikwidowała XIX-wieczne, zewnętrzne schody. Podczas modernizacji wnętrz zamontowano scenę obrotową. Przebudowę zakończono w 1928 roku. W 1945 roku teatr, jak cała głogowska starówka, uległ zniszczeniu.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.