Klasy ósme i trzecie gimnazjalne w liceum się nie spotkają. Rodzice obawiają się chaosu, a kuratorium uspokaja

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Bartosz Wojsa

Klasy ósme i trzecie gimnazjalne w liceum się nie spotkają. Rodzice obawiają się chaosu, a kuratorium uspokaja

Bartosz Wojsa

Wiosną 2019 roku absolwenci 8-letnich szkół podstawowych, a także gimnazjów w województwie śląskim, łącznie około 80 tys. uczniów, wezmą udział w odrębnych rekrutacjach. Mają uczyć się w różnych klasach, z innymi podstawami programowymi. Przyszły rok szkolny 2019/2020 będzie prawdziwym testem dla reformy wprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zakładającej między innymi likwidację gimnazjów i przywrócenie 8-klasowej podstawówki. W jednej rekrutacji spotkają się bowiem absolwenci obu tych szkół.

W roku szkolnym 2018/2019 w 8 klasach podstawówki w Śląskiem uczy się nieco ponad 41,5 tys. uczniów, a w klasach 3 gimnazjów - blisko 38,5 tys. Łącznie to nieco ponad 80 tys. uczniów. Wiosną 2019 r. absolwenci tych szkół przystąpią do rekrutacji szkół ponad-gimnazjalnych. Uczyli się jednak według różnych podstaw programowych, więc nie wezmą udziału w jednej rekrutacji - na tę okoliczność przygotowane zostaną dwa rodzaje rekrutacji dla poszczególnych absolwentów.

- Absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej, czyli pierwszy rocznik uczących się w 8-letnich podstawówkach, oraz absolwenci gimnazjów z ostatniego rocznika uczącego się w gimnazjach, będą uczyć się w osobnych klasach, zgodnie z odrębnymi podstawami programowymi, według odrębnych ramowych planów nauczania - tłumaczy Anna Kij, dyrektor Wydziału Jakości Edukacji w Kuratorium Oświaty w Katowicach.

1 września przyszłego roku dotychczasowe 3-letnie licea ogólnokształcące i dotychczasowe 4-letnie technika przekształcą się w 4-letnie licea i 5-letnie technika. W przekształconych szkołach nowego typu będą jednak nadal funkcjonować oddziały dotychczasowych 3-letnich liceów i 4-letnich techników.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Bartosz Wojsa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.