Klasy ósme i trzecie gimnazjalne w liceum się nie spotkają. Rodzice obawiają się chaosu, a kuratorium uspokaja

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Bartosz Wojsa

Klasy ósme i trzecie gimnazjalne w liceum się nie spotkają. Rodzice obawiają się chaosu, a kuratorium uspokaja

Bartosz Wojsa

Wiosną 2019 roku absolwenci 8-letnich szkół podstawowych, a także gimnazjów w województwie śląskim, łącznie około 80 tys. uczniów, wezmą udział w odrębnych rekrutacjach. Mają uczyć się w różnych klasach, z innymi podstawami programowymi. Przyszły rok szkolny 2019/2020 będzie prawdziwym testem dla reformy wprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zakładającej między innymi likwidację gimnazjów i przywrócenie 8-klasowej podstawówki. W jednej rekrutacji spotkają się bowiem absolwenci obu tych szkół.

W roku szkolnym 2018/2019 w 8 klasach podstawówki w Śląskiem uczy się nieco ponad 41,5 tys. uczniów, a w klasach 3 gimnazjów - blisko 38,5 tys. Łącznie to nieco ponad 80 tys. uczniów. Wiosną 2019 r. absolwenci tych szkół przystąpią do rekrutacji szkół ponad-gimnazjalnych. Uczyli się jednak według różnych podstaw programowych, więc nie wezmą udziału w jednej rekrutacji - na tę okoliczność przygotowane zostaną dwa rodzaje rekrutacji dla poszczególnych absolwentów.

- Absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej, czyli pierwszy rocznik uczących się w 8-letnich podstawówkach, oraz absolwenci gimnazjów z ostatniego rocznika uczącego się w gimnazjach, będą uczyć się w osobnych klasach, zgodnie z odrębnymi podstawami programowymi, według odrębnych ramowych planów nauczania - tłumaczy Anna Kij, dyrektor Wydziału Jakości Edukacji w Kuratorium Oświaty w Katowicach.

1 września przyszłego roku dotychczasowe 3-letnie licea ogólnokształcące i dotychczasowe 4-letnie technika przekształcą się w 4-letnie licea i 5-letnie technika. W przekształconych szkołach nowego typu będą jednak nadal funkcjonować oddziały dotychczasowych 3-letnich liceów i 4-letnich techników.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.