Kim jest Georgette Mosbacher? Wpływowa milionerka zostanie ambasadorem USA w Polsce

Czytaj dalej
Fot. MIKE ALBANS/ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS
Aleksandra Gersz

Kim jest Georgette Mosbacher? Wpływowa milionerka zostanie ambasadorem USA w Polsce

Aleksandra Gersz

Milionerka Georgette Mosbacher, od lat sponsorka Partii Republikańskiej i bliska znajoma prezydenta Donalda Trumpa, może zostać ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce - poinformował Biały Dom. 71-latka bizneswoman byłaby pierwszą kobietą na tym stanowisku w Warszawie.

O tym, że Mosbacher może zastąpić obecnego ambasadora Paula Jonesa - mianowanego przez poprzedniego prezydenta, demokratę Baracka Obamę - Biały Dom poinformował we wtorek. Jej kandydaturę zaproponował sam Donald Trump. Zgodę na nominację Mosbacher na ambasador USA w Warszawie musi jednak wyrazić komisja spraw zagranicznych Senatu USA, a także sam Senat.

Samo zastąpienie Paula Jonesa, który jest amerykańskim ambasadorem w Warszawie od 2015 r., nie budzi większego zdziwienia. Republikanin Donald Trump woli bowiem otaczać się swoimi sojusznikami i zwolennikami własnej partii, co w świecie polityki nie jest niczym nadzwyczajnym. W Internecie królują jednak żarty, że za odwołaniem Jonesa stoi… lider PO Grzegorz Schetyna. Obaj mężczyźni spotkali się bowiem tydzień temu i według niektórych co złośliwszych użytkowników Twittera polityk przyniósł dyplomacie z USA pecha.

Interesująca jest jednak sama kandydatura Georgette Mosbacher. Niektórzy krytycy twierdzą, że prezydent Trump nominował ją wyłącznie po znajomości i z powodu jej lojalności do Partii Republikańskiej. Bizneswoman nie ma bowiem większego dyplomatycznego doświadczenia: nigdy nie była ambasadorem i nie jest pracownicą Departamentu Stanu. Inni twierdzą jednak, że Mosbacher, która ma liczne znajomości w świecie polityki i od dekad obraca się w polityczno-dyplomatycznym świecie, będzie dobrym łącznikiem między Warszawą a Waszyngtonem.

Sama osoba Mosbacher jest zresztą także interesująca. Urodziła się jako Georgette Paulsin w małej miejscowości Highland w stanie Indiana, a ją i trójkę młodszego rodzeństwa wychowała w pojedynkę matka, która owdowiała w wieku zaledwie 27 lat. Georgette skończyła Uniwersytet w Indianie, wyjechała do Chicago i zajęła się biznesem. Szybko zaczęła piąć się po społecznej drabinie. W 1987 r. pokonała na licytacji takich gigantów, jak Revlon, Avon i Estee Lauder i kupiła upadającą firmę kosmetyczną La Praire. Cztery lata później sprzedała ją dla zysku i założyła swoją własną firmę konsultingową Georgette Mosbacher Enterprises, której została prezesem. Od 2000 do 2015 r. Mosbacher stała także na czele firmy kosmetycznej Borghese z siedzibą w Nowym Jorku, była również dyrektorem ds. marketingu w słynnym złotniczym przedsiębiorstwie Fabergé.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Aleksandra Gersz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.