Kęty. W swoich czasach uchodzili za pionierów nauki. W rodzinnym mieście są zapomniani

Czytaj dalej
Fot. Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień

Kęty. W swoich czasach uchodzili za pionierów nauki. W rodzinnym mieście są zapomniani

Bogusław Kwiecień

Aż trudno uwierzyć, że ludzie, którzy w swoich czasach uchodzili za pionierów w różnych dziedzinach, w swoim rodzinnym mieście są zapomniani lub nawet nieznani

Komu zawdzięczamy polskie odmiany ziemniaków, kto miał udział w podwalinach współczesnej anestezjologii i tomografii komputerowej? Kto odkrył, że autorem ołtarza w kościele Mariackim w Krakowie jest Wit Stwosz i skąd na krakowskim Rynku wzięła się słynna restauracja Hawełka? Poszukiwania odpowiedzi na te pytania prowadzą do Kęt.

Aż trudno uwierzyć, że ludzie, którzy w swoich czasach uchodzili za pionierów w różnych dziedzinach, w swoim rodzinnym mieście są zapomniani lub nawet nieznani. - O ich związkach z Kętami wiedza była skąpa lub w ogóle nic na ten temat nie było wiadomo. Brakowało szczegółowych badań, które udało nam się przeprowadzić w ostatnich kilku latach - mówi dr Marta Tylza-Janosz, dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, które postanowiło nadrobić stracony czas i zaczęło przybliżać postacie słynnych ludzi związanych z tym miastem.

Ziemniaki Dołkowskiego

Dotąd, gdy mówiło się o sławnych ludziach z Kęt, z reguły kończyło się na św. Janie Kantym i ewentualnie Ambrożym Grabowskim.
Teraz tę listę można poszerzyć o kilkanaście kolejnych nazwisk ludzi z różnych dziedzin. Wiele z ich odkryć pozostaje do dziś aktualnych, inne stały się fundamentem nowych obszarów nauki. - Jednocześnie za każdą z nich kryje się bogata i barwna historia - zaznacza dyrektorka kęckiej placówki.

Tak jest z postacią Henryka Dołkowskiego (1841 - 1916), pioniera w uprawach wielu odmian ziemniaków. Niektóre z wyhodowanych przez niego odmian rozpowszechniły się i były wykorzystywane w innych krajach. Urodził się w Kętach. - Był wzorcowym przykładem samodoskonalenia się, dążenia do celu i osiągnięcia sukcesu - zaznacza Marta Tylza-Janosz. Na początku tego roku kęckie muzeum otrzymało wiadomość ze Szwecji, że w hodowli mają tam „Mariusa” z 1893 roku, jedną z odmian ziemniaków Dołkowskiego.

Czytaj więcej i sprawdź, jakie znane postacie wywodzą się z Kęt i co im zawdzięczamy. 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Bogusław Kwiecień

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.