Bogusław Kwiecień

Kęty. Przemierza na rowerze całą Polskę i w ten sposób niesie pomoc potrzebującym

Kęty. Przemierza na rowerze całą Polskę i w ten sposób niesie pomoc potrzebującym Fot. Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień

W tym roku pan Marek z żoną i grupą przyjaciół wybiera się na wyprawę dookoła Polski. W ciągu półtora do dwóch miesięcy chcą przejechać 3 - 5 tys. kilometrów. Chciałby, aby i tym razem ich wyprawa przyniosła konkretny pożytek komuś, kto szczególnie potrzebuje pomocy

Marek Wągiel ma 67 lat. Jest emerytem i zagorzałym cyklistą. W ciągu ostatnich siedmiu lat przejechał na rowerze ponad 70 tysięcy kilometrów. Właśnie planuje kolejną wyprawę, tym razem dookoła Polski, którą chce połączyć z akcją charytatywną na rzecz osoby potrzebującej pomocy.

Nigdy nie umiał siedzieć bezczynnie. - Wszędzie jest mnie pełno - przyznaje pan Marek. Swoje rowerowe podboje zaczął jednak dopiero po pięćdziesiątce.

Kęty. Przemierza na rowerze całą Polskę i w ten sposób niesie pomoc potrzebującym
Zbiory prywatne Marka Wągiela

W pojedynkę nad Bałtyk

Impulsem były 50 urodziny. Postanowił je uczcić mocnym akcentem, czyli samotną wyprawą jednośladem nad Bałtyk. Po trzech dniach intensywnej jazdy w skwarze i pokonaniu 680 km, dotarł do Gdańska. Nie ukrywa, że miał chwilę kryzysu i chciał wsiąść do pociągu i wrócić do domu. - To było drugiego dnia po przejechaniu ok. 200 km. Ból mięśni był niemiłosierny. Wygrał jednak upór górala, przełamałem się i pojechałem dalej - uśmiecha się Marek Wągiel. Pochodzi z Suchej Beskidzkiej. Od dziecka chodził po górach i jeździł na nartach.

Na wybrzeżu odwiedził rodzinę, kilka dni odpoczął, a potem wrócił do Kęt. - W ten sposób na swoje 50. urodziny w ciągu siedmiu dni czystej jazdy pokonałem 1500 km. Miałem satysfakcję, że dałem radę - dodaje kęczanin.
Nie planował wówczas kolejnych tak długich wypraw. Brakowało czasu. Pochłonęły go praca, rodzina, do tego taniec w Zespole Folklorystycznym „Kęty-Cepelia”. O rowerze oczywiście całkiem nie zapomniał, organizując jednodniowe przejażdżki po okolicznych trasach.

Czytaj więcej i dowiedz się, jak pan Marek wspomina swoje rowerowe podróże. 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Bogusław Kwiecień

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.