Już 2400 Małopolan zarabia ponad milion złotych rocznie

Czytaj dalej
Fot. Aneta Zurek / Polska Press
Zbigniew Bartuś

Już 2400 Małopolan zarabia ponad milion złotych rocznie

Zbigniew Bartuś

W ciągu pięciu lat podwoiła się liczba Małopolan zarabiających ponad 1 mln zł brutto rocznie, czyli średnio ponad 83,3 tys. zł miesięcznie. Z analizy ostatnich zeznań PIT wynika, że ludzi takich jest już 2400, czyli o 235 więcej niż w 2017 r. Populacja „milionerów” rośnie szybciej niż grupa podatników wpadających w drugi próg podatkowy (czyli zarabiających ponad 85,5 tys. zł rocznie). Oznacza to, że bogaci uciekają średnio zarabiającym i całej reszcie.

- Jako „milionera” uznajemy podatnika, który w swoim rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) wykazał dochód przed opodatkowaniem większy od 1 mln zł – wyjaśnia Konrad Zawada, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Skarbówka po raz pierwszy podzieliła się z nami danymi o zameldowaniu małopolskich milionerów. Okazuje się, że największą ich liczbę – 258 – odnotował Urząd Skarbowy w Krakowie-Krowodrzy. Na drugim miejscu znalazł się US Kraków-Stare Miasto (232), a tuż za nim US Kraków-Podgórze (229).

Tak naprawdę jednak najwięcej krezusów zameldowanych jest w gminach krakowskiego obwarzanka, tworzących powiat krakowski ziemski. W dwóch obsługujących ten teren urzędach skarbowych (Kraków I i Kraków II) złożyli oni w sumie 278 PIT-ów z dochodami powyżej miliona. To największy i najszybszy przyrost w Małopolsce: jeszcze 6 lat temu w całym obwarzanku były zaledwie 102 takie osoby. W samym Krakowie w tym samym czasie liczba milionerów wzrosła z 413 do 864.

Czytaj więcej:

  • Sprawdź, w których dzielnicach Krakowa jest najwięcej milionerów
  • Przekonaj się, z czego wynika finansowy fenomen Wadowic

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.