Już 2400 Małopolan zarabia ponad milion złotych rocznie

Czytaj dalej
Fot. Aneta Zurek / Polska Press
Zbigniew Bartuś

Już 2400 Małopolan zarabia ponad milion złotych rocznie

Zbigniew Bartuś

W ciągu pięciu lat podwoiła się liczba Małopolan zarabiających ponad 1 mln zł brutto rocznie, czyli średnio ponad 83,3 tys. zł miesięcznie. Z analizy ostatnich zeznań PIT wynika, że ludzi takich jest już 2400, czyli o 235 więcej niż w 2017 r. Populacja „milionerów” rośnie szybciej niż grupa podatników wpadających w drugi próg podatkowy (czyli zarabiających ponad 85,5 tys. zł rocznie). Oznacza to, że bogaci uciekają średnio zarabiającym i całej reszcie.

- Jako „milionera” uznajemy podatnika, który w swoim rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) wykazał dochód przed opodatkowaniem większy od 1 mln zł – wyjaśnia Konrad Zawada, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Skarbówka po raz pierwszy podzieliła się z nami danymi o zameldowaniu małopolskich milionerów. Okazuje się, że największą ich liczbę – 258 – odnotował Urząd Skarbowy w Krakowie-Krowodrzy. Na drugim miejscu znalazł się US Kraków-Stare Miasto (232), a tuż za nim US Kraków-Podgórze (229).

Tak naprawdę jednak najwięcej krezusów zameldowanych jest w gminach krakowskiego obwarzanka, tworzących powiat krakowski ziemski. W dwóch obsługujących ten teren urzędach skarbowych (Kraków I i Kraków II) złożyli oni w sumie 278 PIT-ów z dochodami powyżej miliona. To największy i najszybszy przyrost w Małopolsce: jeszcze 6 lat temu w całym obwarzanku były zaledwie 102 takie osoby. W samym Krakowie w tym samym czasie liczba milionerów wzrosła z 413 do 864.

Czytaj więcej:

  • Sprawdź, w których dzielnicach Krakowa jest najwięcej milionerów
  • Przekonaj się, z czego wynika finansowy fenomen Wadowic

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.