Jura Krakowsko-Częstochowska to nie tylko zamki [INTERAKTYWNA MAPA]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Maciąg
Paulina Musialska

Jura Krakowsko-Częstochowska to nie tylko zamki [INTERAKTYWNA MAPA]

Paulina Musialska

Jura Krakowsko-Częstochowska to miejsce, które większości kojarzy się przede wszystkim ze wspaniałymi warowniami. Warto jednak pamiętać, że znajdują się na niej inne ciekawe miejsca.

Już we wtorek przywitamy kalendarzową wiosnę. Oznacza to, że dni staną się coraz dłuższe, cieplejsze i bardziej słoneczne. Warto dobrze wykorzystać ładną pogodę i zaplanować wolny weekend. Idealnym miejscem do spędzenia wolnego czasu jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno miłośnicy historii, ale również motoryzacji i jeździectwa.

Największą atrakcją w powiecie zawierciańskim jest niewątpliwie Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Jest to jeden z najlepiej przygotowanych dla turystów obiektów. Sezon jest już rozpoczęty i możemy go zwiedzać od 9 do 18. Za wstęp zapłacimy 12 złotych. Za bilet ulgowy zapłacimy 8 złotych. Oferta dla turystów jest naprawdę bogata. Możemy wybrać żywą lekcję historii, wycieczki tematyczne oraz zwiedzanie z przewodnikiem. Oczywiście, wcześniej należy to jednak ustalić z Zamkiem Ogrodzieniec.

Dla miłośników historii i jurajskich warowni mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość. Już od 29 kwietnia możliwe będzie zwiedzanie Zamku Pilcza w Smoleniu. O historii gminy Pilica oraz samego zamku turystom będą opowiadać specjalnie przeszkoleni przewodnicy.

Gmina Łazy to natomiast gratka dla fanów motoryzacji oraz kolejarstwa. Tuż przy dworcu PKP w Łazach znajduje się zabytkowa lokomotywa Ty 45-421.

- W okresie zimowym nasze biuro jest czynne tylko trzy godziny. I zdarzają się takie dni, kiedy w ciągu tych paru godzin odwiedza nas kilka osób. Wszyscy chcą zobaczyć naszą lokomotywę. Turyści przyjeżdżają nawet spoza granic powiatu. Kiedyś przyjechały do nas osoby z Dąbrowy Górniczej – mówi Monika Staniaszek z Punktu Informacji Turystycznej w Łazach. - Okazuje się, że w regionie jest po prostu wielu miłośników kolei. Prawdopodobnie zwiedzających mogłoby być więcej, ale nie każdy wie w jaki sposób można dostać się do lokomotywy – dodaje Monika Staniaszek.

Jak można ją zwiedzić? To bardzo proste. Wystarczy przyjść do Punktu Informacji Turystycznej w Łazach, która mieści się w budynku dworca PKP. Jest on czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 13-16. Wcześniej warto jednak zadzwonić i zapowiedzieć swoją wizytę. W budynku znajduje się również Izba Pamięci, w której można zobaczyć pamiątki związane z historią całej gminy. Zwiedzanie obu obiektów jest bezpłatne.

Poręba ma tylko jeden zabytek. Jest bardzo imponujący.To wieża gichtowa z 1798 roku, która służyła do transportu wsadu wielkopiecowego do przetapiania rudy. Wieża gichtowa to jedna z wizytówek Poręby, ale także jeden z elementów herbu miasta. Opiekuje się nią Klub Pasjonatów Historii Lokalnej w Porębie.

Paulina Musialska

Jestem dziennikarzem odpowiedzialnym przede wszystkim za Zawiercie i powiat zawierciański. Pisanie łączę z pracą fotoreportera. Zajmuję się głównie sprawami ważnymi dla społeczności lokalnej.

Jedną z moich wielkich pasji jest sport. Głównie siatkówka, piłka ręczna i skoki narciarskie. Moją pasją jest także turystyka na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Lubię zarażać innych moją miłością do tego terenu i pokazywać im najciekawsze jego zakątki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.