Józef Haller - wielki generał do zadań specjalnych na czas pokoju i czas wojny

Czytaj dalej
Fot. Fot. Archiwum
Janusz Michalczak

Józef Haller - wielki generał do zadań specjalnych na czas pokoju i czas wojny

Janusz Michalczak

Wszyscy, którzy mieli kontakt z Generałem, zwracali uwagę na jego mocny i prawy charakter, pewność w podejmowaniu decyzji, wielką siłę woli i energię, doskonałą pamięć. Wielki szacunek okazywali mu nie tylko Polacy. Rozmowa z Barbarą Haller de Hallenburg-Illg, córką chrzestną generała broni Józefa Hallera (1873 - 1960).

Generał Haller, o czym nie każdy wie, w latach 1920-1926 pełnił funkcję prezesa Komitetu Głównego Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża. Był też, z powodzeniem, inicjatorem włączenia młodzieży w działalność czerwonokrzyską. Dziś Małopolski Oddział Okręgowy PCK, w jubileusz 100-lecia organizacji, czyni starania, aby upamiętnić zasługi Generała tablicą okolicznościową w kościele garnizonowym w Krakowie. To dowód wielkiego uznania dla człowieka, który – jak mało kto – znał wagę ofiary krwi i życia, i dla którego praca społeczna była sprawą najwyższej rangi.

- Całe jego życie było naznaczone miłością dla Ojczyzny i wielkim zaangażowaniem w sprawy społeczne. Józef Haller był człowiekiem wielkiej prawości, wielkiego honoru, o nieskazitelnej uczciwości i poczuciu sprawiedliwości. Głęboki patriota, humanista i człowiek czynu. Pragmatyk, a jednocześnie romantyk. Zawsze i w każdej sytuacji wierny chrześcijańskim wartościom i swojej Ojczyźnie. Był też żarliwym społecznikiem. Jego działalność i zainteresowania były niezwykle szerokie i obejmowały wiele dziedzin. Wszyscy, którzy mieli kontakt z Generałem, zwracali uwagę na Jego mocny i prawy charakter, pewność w podejmowaniu decyzji, wielką siłę woli i energię, doskonałą pamięć. Wielki szacunek okazywali mu nie tylko Polacy.

Generał Józef Haller był postacią w minionych dekadach przemilczaną. Jednocześnie trudno oprzeć się wrażeniu, że ten twardy oficer, Państwa krewny, miał bardzo duży wpływ na postawy wszystkich członków rodziny – osób o zróżnicowanych zainteresowaniach zawodowych i społecznych.

W dalszej części tekstu:

  • Co decyduje o ponadczasowości dorobku Generała i niezwykle prospołecznej postawie przedstawicieli rodu Hallerów?
  • Czy zachowały się jeszcze jakieś pamiątki po Józefie Hallerze?

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Janusz Michalczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.