Jest specustawa na Dni Młodzieży [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Grzegorz Skowron

Jest specustawa na Dni Młodzieży [WIDEO]

Grzegorz Skowron

Bezpieczeństwo. Policja będzie mogła dokładnie sprawdzić każdego wolontariusza i zbierać dane o pielgrzymach bez ich wiedzy.

Dodatkowe uprawnienia dla policji, priorytet dla pociągów dowożących pielgrzymów, możliwość ustawiania tymczasowych stacji bazowych telefonii komórkowej bez pozwolenia na budowę, warunki, w jakich będzie udzielana pomoc medyczna podczas uroczystości - to najważniejsze elementy specustawy na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Jej projekt trafił do konsultacji, ma być przyjęty przez rząd i parlament w ekspresowym tempie.

Autor: Joanna Urbaniec

Głównym celem wprowadzenia specjalnych przepisów jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom lipcowego spotkania z papieżem Franciszkiem. Temu mają służyć m.in. dodatkowe karetki i punkty pomocy medycznej, namioty szpitalne, piesze patrole ratowników i pielęgniarek. Za zorganizowanie takiej opieki odpowiada wojewoda małopolski.

Do 15 maja muszą być gotowe plany zabezpieczenia wszystkich spotkań odbywających się w ramach ŚDM. Dla każdego z miejsc zostanie opracowany graficzny plan rozmieszczenia pielgrzymów, punktów medycznych, służb porządkowych, dróg ewakuacyjnych i parkingów. Pod względem bezpieczeństwa każde takie miejsce oceni policja.

Bezpieczeństwo mają zapewnić także dodatkowe uprawnienia dla policji. W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia funkcjonariusze będą mogli zbierać, gromadzić i sprawdzać dane o wszyst- kich uczestnikach Światowych Dni Młodzieży. Na wniosek archidiecezji krakowskiej policja zyska prawo, by wcześniej dokładnie sprawdzić konkretnego wolontariusza. Wszystkie spotkania mają być nagrywane bez zgody i wiedzy ich uczestników. Kamery rejestrujące pojawią się także na dworcach kolejowych i w pociągach, a straż ochrony kolei będzie miała prawo do przeglądania bagaży.

Przewoźnicy zostaną zobowiązani do zorganizowania dodatkowego transportu, a Polskie Linie Kolejowe będą mogły tak zmienić rozkład jazdy pociągów, by znalazło się miejsce na torach dla specjalnych składów dowożących pielgrzymów.

Wszystkie tymczasowe obiekty potrzebne dla zapewnienia obsługi ŚDM będą stawiane bez pozwoleń na budowę, po ich zgłoszeniu do nadzoru budowlanego. Dotyczy to zwłaszcza montowania w Krakowie i Wieliczce instalacji radiokomunikacyjnych, w tym stacji bazowych telefonii komórkowej. Wszystkie tymczasowe maszty, anteny i nadajniki operatorzy będą musieli rozebrać najpóźniej do 14 sierpnia, czyli w ciągu dwóch tygodni po ŚDM.

Projekt specustawy zawiera także zasady finansowania przygotowań i obsługi ŚDM. Na dodatkowe wynagrodzenia dla policjantów, strażaków i pograniczników będzie 10,77 mln zł. Polska Agencja Prasowa, Telewizja Polska dostaną 18 mln zł na relacje z Krakowa, Wieliczki i Częstochowy. Ustawa nie wyklucza podobnej dotacji dla Polskiego Radia i Katolickiej Agencji Informacyjnej, a także dla spółki PKP PLK na ochronę i obsługę pasażerów.

Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, zajmujący się polityką, samorządem w Krakowie i Małopolsce, funduszami europejskimi i budownictwem

Komentarze

9
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Alain

A po co mają się wysilać. Wystarczy poprosić Microsoft lub Google oni mają całą wiedzę o wszystkich. śledzą ludzi cały czas i nawet się z tym nie kryją. np. Win10 może nagrywać twoje rozmowy i to co widzi kamerka np. w laptopie bez zapalenia lampki informującej o pracy kamerki. A tu wielkie halo o jakiejś inwigilacji. Poczytajcie sobie lemingi umowy licencyjne np. Win10. Tam jest wyraźnie napisane. Microsoft może ciebie inwigilować na wszystkie możliwe sposoby a użytkownikowi nie wolno blokować tej inwigilacji bo stracimy licencję.

kkoo

to dzisiejsi opluwacze mlaskali by z zachwytu nad wielka młodzieżową imprezą, jak komuniści mlaskali z zachwytu nad Dniami Młodziezy w latach 50 tych

xx

Bezpieczeństwo. Policja będzie mogła dokładnie sprawdzić każdego wolontariusza i zbierać dane o pielgrzymach bez ich wiedzy.(cytat).
Komentarz: Lepiej byłoby, gdyby każdy (lubiący spokój) obywatel RP, nie był obecny "wtedy" w Krakowie !!!!!!!!
To "dobra rada" !

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.