Karolina Rokitnicka

Jest protest. Część mieszkańców Wielkiego Rychnowa przeciwna rozbudowie miejscowej firmy

Wielkie Rychnowo położone jest kilka kilometrów od Kowalewa Pomorskiego. Mieszkańcy boją się o swoje zdrowie w związku z planowaną rozbudową miejscowej Fot. SP Wielkie Rychnowo położone jest kilka kilometrów od Kowalewa Pomorskiego. Mieszkańcy boją się o swoje zdrowie w związku z planowaną rozbudową miejscowej spółki i jej działalnością.
Karolina Rokitnicka

Część mieszkańców Wielkiego Rychnowa jest przeciwna rozbudowie miejscowego zakładu i stara się zatrzymać wprowadzenie zmian przeznaczenia terenu w ich miejscowości.

- Od ponad 15 lat działa w naszej miejscowości Spółka Conkret, która zajmuje się przetwarzaniem odpadów oraz produkcją folii budowlanych. Działalność spółki szkodliwie wpływa na lokalne środowisko (dysponujemy dokumentacją procesową dotyczącą m.in. odprowadzania nieoczyszczonych ścieków do ziemi). W początkach 2017 r. zarząd spółki zwrócił się do burmistrza Kowalewa Pomorskiego o podjęcie uchwały w sprawie sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Planowana jest znaczna rozbudowa zakładu, uruchomienie nowych linii produkcyjnych, a przede wszystkim – wybudowanie spalarni i kominów (wg planów o wysokości przekraczającej 40 metrów). Dotychczasowa, szkodliwa działalność spółki oraz jej plany wzbudziły ogromne zaniepokojenie oraz protesty mieszkańców. Mimo tego oraz negatywnego zaopiniowania wniosku przez Urząd Marszałkowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał zgodę na przeznaczenie działki na cele nierolnicze, co umożliwia dalszą – szkodliwą zdaniem wielu mieszkańców miejscowości – rozbudowę zakładu. Boimy się o nasze zdrowie oraz faunę i florę. Nasze ogromne wątpliwości budzi także pozytywna prognoza oddziaływania na środowisko projektu miejscowego planu zagospodarowania , która mimo kontrowersyjnej i szkodliwej dla środowiska działalności (co udokumentowano oraz potwierdzono sądownie) jest pozytywna – uważa część mieszkańców, dodając, że „kwestia ustalenia planu zagospodarowania znacznie w ostatnich tygodniach przyspieszyła, co jest związane ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi”.

Wiele szkody dla mieszkańców

Temat wywołał gorącą dyskusję na zebraniach wiejskich wsi Wielkie Rychnowo i Borów-no. Gmina Kowalewo Pomorskie potwierdza, że w marcu 2017 r. przystąpiła na wniosek jednego z mieszkańców do opracowania miejscowego planu zagospodarowania dla części Wielkiego Rychnowa.

Wyjaśnienia gminy - w dalszej części artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Karolina Rokitnicka

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

karolinad750

Cieszę się ogromnie z ukazania tego artykułu niestety wyjaśnienia burmistrza nie są spójne decyzji o wysokości zabudowy twierdzi że nie da się wycofać choć w jego urzedzie takiej jeszcze nie było. Mówił też że kominóW nie postawią a za chwilę że teraz mają super filtry .postawa urzędników też ma wiele do życzenia bo na kopię dokumentacja pełnej czeka od twego przewspanialego spotkania czyli od 27 09.2018 Pani Monia Lewandowska powiedziała że jeszcze poczekam. W prognozie oddziaływania na śroidowisko nie ma mowy o ludziach tak jakby nas nie było. Tylko burmistrz podał nazwiska osób zainteresowanych losem całej wioski a może i gminy niestety zwykłych mieszkańców można z nazwiska razem z zamieszkaniem a przedsiębiorca jest przedsiębiorcom bez nazwy .a tak w ogóle to nawet burmistrz twierdzi że mogę sobie tam wysoki hotel postawić ale muszę mieć dużo kasy to był cytat z spotkania sołeckiego. Trudno uwierzyć że władze gminy teraz są na usługach prywatnych osób a przecież wybiera naród.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.