Jedni głodowali, inni oddawali krew, czyli protest rezydentów

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Hołod
Marta Żbikowska

Jedni głodowali, inni oddawali krew, czyli protest rezydentów

Marta Żbikowska

W ramach poparcia lekarze w Poznaniu zorganizowali przemarsz ulicami miasta/ Medycy walczą nie tylko o podwyżki, ale chcą także reformy służby zdrowia.

Około 30 lekarzy rezydentów rozpoczęło protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Wspierają ich koledzy z całej Polski, zarówno lekarze, jak i przedstawiciele innych zawodów medycznych. W ramach poparcia dla głodujących, lekarze rezydenci z Poznania zorganizowali przemarsz ulicami miasta. Grupa około 30 osób wyruszyła spod Szpitala Dziecięcego przy ul. Nowowiejskiego do Wielkopolskiej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Marcelińskiej. Tam protestujący oddawali krew lub rejestrowali się w bazie dawców szpiku.

- Zdecydowana większość z nas nie przyszła w poniedziałek do pracy, co zapowiadaliśmy wcześniej naszym przełożonym

- mówi Katarzyna Kurcewicz, rezydentka pracująca na oddziale dzieci młodszych Szpitala Dziecięcego im. Krysiewicza w Poznaniu. - Mimo akcji protestacyjnej, chcieliśmy zrobić coś dla naszych pacjentów, stąd pomysł na oddawanie krwi.

Rezydenci, którzy nie oddawali krwi w poniedziałek, zdecydowali się na urlop na żądanie lub wykorzystali dzień opieki nad dzieckiem.

- Na naszym oddziale pracuje sześcioro rezydentów, żaden z nich nie przyszedł do pracy - mówi Katarzyna Kurcewicz. - Oprócz nas zatrudnionych jest tam jeszcze troje lekarzy i ordynator oddziału. Na pewno nasza nieobecność będzie uciążliwa dla pozostałych, ale zarówno koledzy, jak i szefowie wspierają nas w naszych działaniach.

O co walczą młodzi lekarze i jak ich protest wyglądał w poniedziałek w całej Polsce? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Marta Żbikowska

m.zbikowska@glos.com

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.