Jazda po alkoholu nie dyskwalifikuje radnego. Przynajmniej w Przeworsku

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Starostwo Powiatowe w Przeworsku
Norbert Ziętal

Jazda po alkoholu nie dyskwalifikuje radnego. Przynajmniej w Przeworsku

Norbert Ziętal

Przewodniczący Rady Powiatu Przeworskiego Tadeusz K. został przez prokuraturę oskarżony o prowadzenie samochodu po pijaku. Jak wynika z ustaleń policji i prokuratury, w organizmie miał ponad promil alkoholu. Jednak większość radnych nie chce go odwołać ze stanowiska.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Przeworskiego punkt o głosowaniu nad wnioskiem o odwołanie przewodniczącego Tadeusza K. wpisano dopiero na 19. pozycji. Przeszedł gładko, bez echa. Obrady w tym momencie prowadził sam zainteresowany, czyli Tadeusz K., nie było dyskusji w tym punkcie, głosowanie było tajne. Każdy radny podchodził, brał kartę do głosowania, w tajemnicy przed innymi wypełniał, następnie wrzucał do urny. Za chwilę nastąpiło odczytania wyników głosowania. 7 radnych powiatu przeworskiego głosowało za odwołaniem Tadeusza K. z funkcji przewodniczącego, 11 było przeciw, 1 osoba się wstrzymała. Wniosek upadł. Nigdy się nie dowiemy, kto jak głosował.

- Wynik tego głosowania był do przewidzenia — komentuje jeden z samorządowców z Przeworska.

- Dlaczego?

- Przecież nie mogli pozwolić, aby przez 1 promil alkoholu rozleciała się koalicja, budowana z takim trudem

— śmieje się samorządowiec.

***

5 lipca 2019 r., piątek. Ok. godz. 15.30, patrol drogówki z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, w okolicach hali sportowej w Zarzeczu zatrzymuje do kontroli osobowego mercedesa. Kontrola trzeźwości.

- Podczas badania okazało się, że kierowca auta ma ponad jeden promil alkoholu w organizmie. Zostało mu zatrzymane prawo jazdy. Dalszym wyjaśnianiem tej sprawy zajmują się funkcjonariusze Komisariatu Policji w Kańczudze, gdyż to ta jednostka terytorialnie obejmuje Zarzecze — kilka dni po zdarzeniu mówiła Nowinom asp. sztab. Justyna Urban, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku.

Później sprawę przejęła policja z Leżajska.

Kontrolowanym kierowcą z ponad jednym promilem był Tadeusz K., przewodniczący Rady Powiatu Przeworskiego i sekretarz Urzędu Gminy w Zarzeczu. Przeworsk, Zarzecze to niewielkie miejscowości. Informacje o podobnych incydentach rozchodzą się błyskawicznie. Ludzie plotkują.

Pojawiają się głosy, że przewodniczący do czasu wyjaśnienia sprawy powinien przynajmniej zawiesić pełnienie przez siebie funkcji, niektórzy mówią o rezygnacji. Inni dodają, że przecież Prawo i Sprawiedliwość nie powinno sobie pozwolić na takie rysy na swoim obliczu. Inni się tylko podśmiechują na takie argumenty.

- Tam, gdzie losy władzy wiszą na włosku, czyli jednym czy dwóch radnych, tam przyzwoitość idzie w odstawkę — mówi przeworski samorządowiec.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.