Jan Paweł II, Wałęsa i tragedia smoleńska. Historia Polski w pakiecie dla każdego pielgrzyma

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Smoliński
Piotr Subik

Jan Paweł II, Wałęsa i tragedia smoleńska. Historia Polski w pakiecie dla każdego pielgrzyma

Piotr Subik

ŚDM 2016. Przygotowanie publikacji MSZ zleciło prof. Andrzejowi Nowakowi z UJ.

Światowe Dni Młodzieży 2016

Profesor Andrzej Nowak, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, rozpoczął już pracę nad tekstem, który trafi do młodych osób przyjeżdżających na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Czasu na pisanie nie ma za wiele, bo treść publikacji powinna być gotowa na przełomie stycznia i lutego. Sprawę nadzoruje wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Bo to MSZ było pomysłodawcą przygotowania publikacji dla pielgrzymów, którzy w lipcu tego roku odwiedzą Kraków.

- Kiedy zapraszamy kogoś do naszego domu, staramy się pokazać mu, jaki ten dom jest. A ponieważ wielu uczestników ŚDM przyjedzie do Polski ze względu na osobę Jana Pawła II, będę chciał pokazać im, z jakiej gleby kulturowej i historycznej on wyrósł - tłumaczy prof. Nowak.

Jak poinformowało nas biuro prasowe MSZ, książeczka o historii Polski autorstwa prof. Nowaka wydrukowana zostanie w nakładzie do 2 mln egzemplarzy. Ma liczyć około 70 stron, dołączona zostanie do tzw. pakietów pielgrzyma.

Pielgrzymi przeczytają również o wojnie z bolszewikami, Katyniu i „Solidarności”.

To ma być publikacja, która będzie ukazywała historię Polski na tle historii powszechnej z perspektywy chrześcijańskiej tradycji, ze szczególnym uwzględnieniem historii XX w. Tak chce MSZ, które zleciło przygotowanie wydawnictwa dla osób, które za pół roku przyjadą do Krakowa na ŚDM.

Autor: Joanna Urbaniec

- Młodzi chrześcijanie z całego świata zapewne niewiele wiedzą o historii Polski, i wcale nie mam o to pretensji. Słyszeli tylko o Janie Pawle II i to nie powinno dziwić. Moim celem będzie próba uzupełnienia ich wiedzy o inne wydarzenia i postaci z historii Polski, a nie prostowanie negatywnych stereotypów o naszej ojczyźnie - tłumaczy autor publikacji, prof. Andrzej Nowak.

Kluczową postacią przekazu będzie więc papież Polak. Na kartach publikacji pojawią się także m.in. legendarny kapłan bł. ks. Jerzy Popiełuszko, przywódcy pierwszej „Solidarności” - Lech Wałęsa, ale i Anna Walentynowicz. A także m.in. romantyczni wieszczowie Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, których poezja miała ogromny wpływ na Jana Pawła II. Do tego będzie też rzecz o muzyce Fryderyka Chopina i współczesnych kompozytorów polskich Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.

Ważnymi wydarzeniami, które zostaną przybliżone pielgrzymom, będą m.in. chrzest Polski, wojna polsko-rosyjska w 1920 r., która na 20 lat zagrodziła bolszewikom drogę na Zachód, czy też zmagania Polaków z dwoma totalitaryzmami - faszyzmem i komunizmem. Oczywiście, będzie też mowa o Katyniu, a w jego aspekcie o wydarzeniach, które rozegrały się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. - Będę pisał o tragedii smoleńskiej, bo nie potrafię rozstrzygnąć, czy była to katastrofa, czy zamach - zapewnia prof. Nowak, który od lat wiązany jest z Prawem i Sprawiedliwością.

Zawodowo prof. Andrzej Nowak jest kierownikiem Katedry Historii Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego, związanym także z Instytutem Historii PAN, uznanym znawcą historii stosunków polsko-rosyjskich. Był redaktorem naczelnym dwumiesięcznika kulturalno-politycznego „Arcana”. W październiku 2015 r. wszedł w skład Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. A jeszcze rok wcześniej typowano, że to właśnie historyk będzie kandydatem PiS w wyborach na prezydenta. Stało się inaczej i w lutym 2015 r. prof. Nowak nawoływał Jarosława Kaczyńskiego do ustąpienia i przekazania rządów w PiS młodszemu pokoleniu.

MSZ na razie nie wie, jaki będzie koszt przygotowania publikacji dla pielgrzymów w tak dużym nakładzie. Okazać się to ma dopiero po rozpisaniu przetargu.

piotr.subik@dziennik.krakow.pl

Piotr Subik

Komentarze

34
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

spokojny

Pomysł broszury uważam za słuszny. Użycie słowa „tragedia” wobec wypadku
(a zdaniem niektórych zamachu) w Smoleńsku,
jest podejściem neutralnym a zatem też godnym pochwały.

Bóg Honor Ojczyzna

dlatego wyją jak potępieńce. A wyjcie sobie. Za waszych rządów kasa szła na sodomię z gomorią lub pociągi przyjaźni z tw BOLKIEM.
To nasza, chrześcijan rocznica Chrztu Polski i to my chrześcijanie decydujemy, jak i czym ugościmy gości.

Adam

Proponuj nie pisać nic o Romecie bo pryncypał nie będzie zadowolony.

zepp

Niech rozdadzą dzieciakom biało-czerwone prezerwatywy. Przynajmniej hiva nie złapią ani nie zaciążą.

grzyb

Szkoda że nie Kopernik, Skłodowska-Curie i Religa.

jasiek

Smutny człowiek, który będzie pisał o smutnych sprawach. Młodzieży tym na pewno nie zainteresuje. Ulotkę wezmą, rzucą okiem i wyrzucą, bo będzie niestrawna. Obym się mylił, ale ten człowiek nie rozumie jak pisać ciekawie do młodzieży. Przewiduję wielką klapę, a szkoda, bo okazja dobrej promocji Polski jest wyśmienita.

Katarzyna

Mój syn , kiedy był na spotkaniu młodzieży w Paryżu przywiózł cały plecak okolicznościowych wydawnictw. Oprócz tego bardzoo dokładnie za darmo !!!!!!!!!!!!!!! zwiedził Wersal i Luwr był na wieży Eifla , był z nimi madry ksiądz, który ich wiele nauczył i pokazał [nawet byli na swiecie wina) . Mieli równiez dzień odpoczynku na plaży w Normandii przed powrotem do Polski. Pozadrawiam i jeszce raz dziekuję ks. Sławkowi , który teraz pracuje pod Ołmuńcem.Matka

conaPiSzą

Pewnie zostanie pokazana młodzieży "moralna przewaga" Lecha Kaczyńskiego nad Marszałkiem Piłsudskim i "prawo" Kaczyńskiego do waletowania w grobowcu Marszałka. Marszałek miał nonszalancki stosunek do religii ("religia jest dla ludzi bez rozumu") i tylko dzięki przewadze silnego przedwojennego państwa nad episkopatem został pochowany w katedrze na Wawelu.

Kajo

Czy w publikacji będzie informacja o ludobójstwie dokonanym przez bandytów z UPA, czy też ze względu na gości z Ukrainy zostanie pominięta?

.

obietnice wyborcze wg PiS:
1. 500 zł na każde dziecko
tak, ale nie na każde tylko od drugiego dziecka i nie dla wszystkich, ale dla najbiedniejszych i przy okazji zabierzemy im wszystkie zasiłki

2. przejście na emeryturę wg poprzednich zasad
tak, ale emerytura mniejsza o 30 %

3. darmowe leki dla seniorów
to tylko taki skrót myślowy w kampanii wyborczej

4. Kwota wolna od podatku w wysokości 8 000 zł
tak, ale dopiero może od 2017 i to nie dla wszystkich, może progresywny

5. Sprawniejszy wymiar sprawiedliwości
tak, szybsze ułaskawienia dla swoich
6. Rząd kupi cały węgiel zalegający na hałdach przy kopalniach – jak się czujecie górnicy zrobieni w balona?
7. pomoc dla frankowiczów – tak ale nie w 3 miesiące od objęcia urzędu ( obiecał Duda ) – i tylko dla wybranych zastępcza spłata kredytu przez 18 miesięcy, a później konieczność spłaty kredytu i pożyczki „ ratunkowej „ łącznie ( może dojść nawet do podwojenia raty )
Dziękuję za taką pomoc
8. Zapłacę 10 000 zł jak przekroczymy budżet na 2016 ( 55 mld zł ) – minister finansów
9. Minimalne wynagrodzenie 12 zł na godzinę ( nie pamiętam brutto czy netto )
Chyba jeszcze trochę brakuje
10. Wprowadzenie podatku CIT 15 %
11.Obniżka Vat ale już nie od 2017 może póżniej...kiedyś..
Najciekawsze jest to, że na pytanie o źródła finansowania tego wszystkiego pada tylko jedna odpowiedź: „ podatek bankowy i od hipermarketów”. Sami mówią, że to przyniesie ok. 10 mld zł ( bardzo optymistycznie), a wydatki to kilkadziesiąt miliardów.

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.