Jak zmieniła się szkoła na przestrzeni lat

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Magdalena Dolatowska

Jak zmieniła się szkoła na przestrzeni lat

Magdalena Dolatowska

Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie znany jako Dzień Nauczyciela, jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego, który został ustanowiony 27 kwietnia 1972 roku na mocy ustawy Karty praw i obowiązków nauczyciela. Zgodnie z zapisami rozporządzenia dzień ten jest wolny od zajęć dydaktycznych dla wszystkich pracowników oświaty. 14 października tradycyjnie w ramach podziękowania nauczycielom za ich trud włożony w edukację i wychowanie, uczniowie składają podziękowania oraz życzenia.

Ten, kto chodził do podstawówki dwadzieścia albo trzydzieści lat temu, z pewnością pamięta czasy liczydeł, dzienniczków szkolnych i topornych, ciężkich mikroskopów. Stawiało się na zajęcia praktyczne, jak robienie karmników, czy drabinek do kwiatków. Współczesne pomoce szkolne zmieniły się nie do poznania. Są to najczęściej komputery, ale także tablice interaktywne.

Przeprowadzona w 1999 roku reforma szkolnictwa powołała do życia nowy typ szkoły, obejmujący kształceniem nastolatków między 13. a 16. rokiem życia - gimnazjum. Dawniej plan lekcyjny był bardziej okrojony, ponieważ uczono polskiego, rosyjskiego, rachunków z elementami geometrii, historii, geografii, bloku przyrodniczego, gimnastyki i rysunków. Aktualnie przedmiotów jest znacznie więcej. Kolejną różnicą pomiędzy dawnym a współczesnym szkolnictwem jest to, że uczniowie

W dalszej części artykułu przeczytasz m.in. o szkolnych mundurkach oraz dowiesz się, jak zmienił się system oceniania.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Magdalena Dolatowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.