Janusz Brodziński

Jak w ciągu minionych wieków Żydzi zapisali się w historii Inowrocławia

Otoczona lasem drewnianych rusztowań, główna synagoga przy ul. Grodzkiej w końcowym etapie budowy w 1908 r. Uchodziła za jedną z najbardziej okazałych Fot. ze zbiorów muzeum im. Jana Kasprowicza Otoczona lasem drewnianych rusztowań, główna synagoga przy ul. Grodzkiej w końcowym etapie budowy w 1908 r. Uchodziła za jedną z najbardziej okazałych świątyń żydowskich nie tylko w Polsce.
Janusz Brodziński

W Inowrocławiu dziś pewnie jest kilka osób o żydowskich korzeniach i takiej kulturze, ale ani o jednych, ani o drugich nic nie wiadomo.

Na tle przetaczającej się przez kraj dyskusji o problemach polsko-żydowskich warto krótko przypomnieć dzieje mieszkańców wyznania mojżeszowgo w Inowrocławiu.

- Najstarsza wzmianka o obecności Żydów w Inowrocławiu pochodzi z 1453 roku - powiedział nam kustosz Marcin Woźniak z Muzeum im. Jana Kasprowicza. - Znaleźli się tu na pewno wcześniej, na fali masowego napływu ich do Polski w II połowie XIV w. Wypędzano ich wtedy z Europy zachodniej i ze Śląska, gdzie byli obwiniani o różne sprawy, m.in. o przyczynienie się do wielkiej epidemii dżumy, nazywanej czarną śmiercią.

Były lata, np. 1774 i 1775, w których inowrocławscy Żydzi liczebnie przewyższali ludność chrześcijańską. Więcej o życiu społeczności żydowskich w Inowrocławiu przeczytasz w pełnej wersji artykułu.

Zapraszamy!

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Janusz Brodziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.