Jak urzędnicy skarbówki mają kontrolować? Ścigać bogatych przedsiębiorców, omijać biednych

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Andrzej Plęs

Jak urzędnicy skarbówki mają kontrolować? Ścigać bogatych przedsiębiorców, omijać biednych

Andrzej Plęs

Kontrolować bogatych, bo od nich można ściągnąć kasę, zostawić w spokoju biednych, choćby i przestępców, bo taka kontrola, to nie interes dla Skarbu Państwa. Czyli - nie łapiemy bandytów podatkowych bez pieniędzy, łapiemy tych z pieniędzmi, choćby bandytami skarbowymi nie byli - zaleca podwładnym dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Kielcach. Podobne praktyki na Podkarpaciu spowodowały przed czterema laty, że największe tutejsze firmy wyrejestrowały się z regionu, byle tylko nie podlegać kontrolerom rzeszowskiego fiskusa.

Tajna instrukcja dyrektora IAS w Kielcach dla kontrolerów ma z założenia dotyczyć systemu uszczelnienia systemu ściągalności podatku VAT.

W instrukcji napisano już w punkcie pierwszym:

Przed wytypowaniem podmiotu do kontroli należy przeprowadzić analizę jego sytuacji majątkowej aby ocenić, czy kontrola może przynieść wymierny efekt finansowy (unikanie typowania podmiotów niewypłacalnych, w upadłości, w likwidacji itp.)

Zdaniem analityków ekonomicznych taki „dobór podmiotów” nakazuje ściganie firm, które dysponują majątkiem, a unikanie ścigania „słupów” i spółek pod kontrolą zorganizowanej przestępczości, których „cisi właściciele” wyprowadzają z nich kapitał w taki sposób, że jest poza zasięgiem fiskusa. Choćby na kontach w rajach podatkowych. Co - z perspektywy prawa podatkowego - czyni ich bezkarnymi. Za to większym zainteresowaniem fiskusa mają cieszyć się (?) przedsiębiorcy wykazujący przychód, choćby nawet byli uczciwi wobec fiskusa.

W dalszej części artykułu: Tajna instrukcja dla kontrolerów kieleckiej skarbówki to nie nowość. Podkarpaccy przedsiębiorcy już doświadczyli jej zasad. Boleśnie.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.