Wojciech Mąka

Jak się „kupuje” policjantów za bydgoskie pieniądze

Bydgoszcz przeznaczyła 65 tysięcy złotych na modernizację policyjnego auta z kamerami na dachu. Auto wciąż stoi w siedzibie „drogówki”... Fot. Dariusz Bloch Bydgoszcz przeznaczyła 65 tysięcy złotych na modernizację policyjnego auta z kamerami na dachu. Auto wciąż stoi w siedzibie „drogówki”...
Wojciech Mąka

Bydgoszcz płaci, żeby mieć więcej policjantów pod nosem. Ale wynajmowanie patroli na godziny zaczyna przynosić więcej kłopotów niż pożytku.

Bo pieniędzy na sponsoring jest niewiele w porównaniu z województwem, a dla policjantów to okazja... dorobienia do żałosnej pensji.
Dwieście złotych za 8 godzin służby to nie jest dla nas mało - komentuje znajomy policjant. - Kolejka chętnych jest.

- Nie mogę wykluczyć, że funkcjonariusze biją się o te pieniądze... - mówi podinspektor Monika Chlebicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy. - Pieniądze trafiają wyłącznie do kieszeni policjanta. Pięć służb to tysiąc złotych brutto do poborów dodatkowo. Ale to patrole po południu i w nocy. Jeśli ktoś jest kawalerem, to mu to nie przeszkadza...

No to dołożyli...

Zasada jest prosta. Prywatne czy państwowe firmy - już po zmianie przepisów - nie mogą dokładać do kasy policji. Wolno to robić tylko samorządom - miast, powiatów czy gmin. Chcą mieć dodatkowe patrole, ładnie wymalowany pokój przesłuchań w komendzie, wykafelkowaną ubikację czy więcej radiowozów, no to płacą. To już nie te czasy, kiedy na bydgoskich radiowozach można było zobaczyć logo popularnego producenta napojów gazowanych.

Z budżetu Bydgoszczy w tym roku wydano na policję 415 tysięcy złotych. Na dodatkowe patrole - 350 tysięcy. To pieniądze dla policjantów z patroli i tych zajmujących się - delikatnie mówiąc - „trudnymi” rodzinami. Ostatnio na sesji Rady Miasta zdecydowano o dołożeniu dodatkowych 60 tysięcy do końca roku.

- Wzmocnienie będzie polegało na skierowaniu 150 patroli dwuosobowych w Bydgoszczy, głównie w rejonie Śródmieścia i Starego Miasta, do końca tego roku - informuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta miasta. - Patrole będą obejmować drugą i trzecią zmianę, czyli od godziny 14 do 22 oraz od 22 do 6 rano.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Wojciech Mąka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.