Jak przedszkola w Poznaniu będą funkcjonowały w wakacje? Dyżur letni będzie możliwy tylko w przedszkolu, do którego dziecko jest zapisane

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Justyna Dopierała

Jak przedszkola w Poznaniu będą funkcjonowały w wakacje? Dyżur letni będzie możliwy tylko w przedszkolu, do którego dziecko jest zapisane

Justyna Dopierała

Jak będą funkcjonowały miejskie przedszkola w Poznaniu w wakacje 2020? Wydział Oświaty proponuje, by latem wszystkie przedszkola funkcjonowały przez 6 tygodni, natomiast przez 2,5 tygodnia były zamknięte. Ponadto rodzice będą mogli skorzystać z wakacyjnej opieki nad dzieckiem tylko w przedszkolu, do którego zapisany jest maluch. Oznacza to, że nie będzie możliwości zapisywania dzieci na dyżury letnie w innych placówkach.

Szkoły mają mają być zamknięte do 23 maja. Wcześniej, bo od 6 maja funkcjonować mogą żłobki i przedszkola. Taką decyzję ogłosił premier Mateusz Morawiecki, by umożliwić opiekę nad dziećmi tym rodzicom, którzy wrócą do pracy. Ostateczna decyzja o tym, czy te placówki zostaną otwarte należy jednak do samorządów. W Poznaniu, jak już wiadomo, najmłodsi nie wrócili do żłobków i przedszkoli z początkiem maja.

Czytaj także: Większość żłobków i przedszkoli wciąż będzie zamknięta. Wielkopolskie samorządy nie planują jeszcze otwierać placówek dla dzieci

Jacek Jaśkowiak, prezydenta miasta po konsultacjach z dyrektorami podjął decyzję o tym, że żłobki i przedszkola będą zamknięte do 23 maja. Zapowiedział, że zanim placówki zostaną otwarte, najpierw należy zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, rodzicom i pracownikom, a decyzja o powrocie dzieci do placówek zostanie podjęta, gdy znane będą szczegółowe wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa.

Zobacz też: Żłobki i przedszkola w Poznaniu na razie pozostaną zamknięte, ale dyrektorzy przygotowują się już do ponownego przyjęcia dzieci

Jak przedszkola w Poznaniu będą funkcjonowały w wakacje?

Miasto przygotowuje jednak placówki do otwarcia po 23 maja. Dotyczy to także funkcjonowania przedszkoli w czasie wakacji. W tym roku rodzice będą mogli skorzystać z letniego dyżuru w przedszkolu aż przez sześć tygodni.

- Aby w sposób maksymalny zabezpieczyć zdrowie dzieci, rodziców i pracowników, a z drugiej strony umożliwić powrót do pracy, proponujemy by w lipcu i sierpniu wszystkie przedszkola otwarte były przez 6 tygodni, a przez 2,5 tygodnia były zamknięte

- mówi Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty w Poznaniu.

Z informacji Wydziału Oświaty wynika także, że w czasie wakacji nie będzie możliwości przemieszczania się dzieci między przedszkolami, a więc opiekę zapewnione będą miały maluchy zapisane do danego przedszkola. Oznacz to, że nie będzie elektronicznego zapisywania dzieci na dyżury wakacyjne. Chęć uzyskania opieki nad dzieckiem będzie można zgłosić bezpośrednio w swoim przedszkolu.

Czytaj również: Opłata za miejskie żłobki w czasie koronawirusa i "urlopowanie dzieci". Czy rodzic może wycofać urlop dziecka, gdy żłobek zostanie otwarty?

Do tej pory w czasie wakacji przedszkola miejskie pracowały wymiennie. Część z nich funkcjonowała w lipcu, natomiast pozostałe w sierpniu. W takim układzie rodzice mieli możliwość zgłaszania chęci opieki nad dzieckiem w wakacje do innej placówki, niż do tej w której jest zapisane. Było to rozwiązanie umożliwiające zapewnienie dzieciom opieki w czasie, gdy przedszkole, do którego maluch uczęszcza, było zamknięte.

- Mogliśmy przyjmować dzieci z innych przedszkoli, podczas gdy miały one wakacyjną przerwę. Oczywiście zawsze pierwszeństwo miały dzieci, które uczęszczają do przedszkola na co dzień

- tłumaczy Elżbieta Przybylak, dyrektor Przedszkola nr 77 w Poznaniu.

Określenie sześciu tygodniu, podczas których dane przedszkole będzie otwarte, zostanie określone przez dyrektora placówki.

- W przypadkach indywidualnych, np. zaplanowanego remontu lub rozbudowy przedszkola może nie być możliwości zrealizowania sześciotygodniowego dyżuru - zaznacza Wiesław Banaś.

Zobacz także: Żłobki i przedszkola zamknięte z powodu koronawirusa. Czy rodzice muszą płacić czesne za prywatne placówki?

Informacje o zaplanowanych dyżurach oraz szczegółach zapisów dzieci rodzice otrzymają najpóźniej 5 czerwca bezpośrednio u dyrektora przedszkola, do którego uczęszcza dziecko.

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Justyna Dopierała

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.