Jak PiS dobiło interesu z SLD, żeby odzyskać władzę w Przemyślu. I co z tego wyniknie dla mieszkańców miasta

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Jak PiS dobiło interesu z SLD, żeby odzyskać władzę w Przemyślu. I co z tego wyniknie dla mieszkańców miasta

Norbert Ziętal

Zaledwie kilka godzin wystarczyło, aby całkowicie zmienił się układ sił w Radzie Miejskiej w Przemyślu, a efekty wywalczonego jesienią 2018 r. zwycięstwa, w jednej chwili stopniały niemal całkowicie. Jak do tego mogło dojść? Co będzie dalej w Przemyślu, w sytuacji, gdy prezydent nie ma już za sobą większości w Radzie Miejskiej?

- Zostali ograni niemal jak dzieci. Nowicjuszom się nie dziwię, mają prawo być naiwni. Jednak wśród tych ogranych są też starzy wyjadacze. Od września wiedzieli, co się święci i nie zdołali zrobić nic, aby temu zapobiec. Czasami aż lepiej się czuję, że mnie tam nie ma

- mówi jeden z czołowych samorządowców przemyskich, który jednak w 2018 r. nie uzyskał wystarczającego poparcia, aby zdobyć mandat miejskiego radnego.

Do ubiegłego piątku układ sił w Przemyślu był następujący: prezydent Wojciech Bakun (Kukiz’15), zastępca prezydenta Bogusław Świeży (Koalicja Obywatelska), w Radzie Miejskiej rządzą kluby Wspólnie dla Przemyśla (dawny Kukiz’15) oraz Koalicja Obywatelska (złożona w zdecydowanej większości z działaczy Platformy Obywatelskiej).

Od nocy z piątku na sobotę w Radzie Miejskiej rządzą Prawo i Sprawiedliwość, Regia Civitas oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Ruch radnej Różyckiej

Na ubiegły piątek, 5 czerwca, na godz. 17 zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. Wniosek złożyli radni opozycyjnych jeszcze wtedy klubów PiS, Regia i SLD. Zaproponowali podjęcie uchwał gospodarczych, ważnych dla lokalnych przedsiębiorców, w związku ze stratami spowodowanymi epidemią koronawirusa. Termin i godzinę sesji wyznaczyła przewodnicząca rady Ewa Sawicka (Koalicja Obywatelska).

- Piątek był bardzo gorący. Decyzje były niespodziewane, ale już wtedy wiedzieliśmy, co się święci. Wiemy, że tamta strona (czyli poprzednia koalicja rządząca w mieście-przyp. red.) robiła wszystko, aby do przewrotu nie doszło. Sprawa otarła się o „partyjne góry“, robiono wszystko, aby nie dopuścić do zawarcia nowej, choćby nieformalnej koalicji. Nic to nie dało - mówi jeden z radnych.

- Ostateczne decyzje zapadły zaledwie na pół godziny przed planowanym rozpoczęciem sesji - dodaje.

Sprawa wydawała się przesądzona, gdy na obradach sesji, po wielomiesięcznej nieobecności pojawiła się radna Monika Różycka. Dawniej w klubie Kukiz’15, a od września ub. roku radna niezależna.

Tuż po rozpoczęciu obrad, szef klubu radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej Janusz Zapotocki złożył wniosek o odwołanie z funkcji przewodniczącej Ewy Sawickiej (Koalicja Obywatelska) oraz Andrzeja Zapałowskiego (Wspólnie dla Przemyśla). Propozycja zmiany porządku obrad musi zostać przegłosowana, a głosowanie jest jawne. Wynik? 12 do 11. Tym razem jednak wygrywa opozycja, który zdobywa cenny, dwunasty głos radnej niezależnej Moniki Różyckiej. Od tej chwili wiadomo, że nowa koalicja, nawet nieformalna i bez podpisanej umowy, będzie dyktować przebieg sesji.

W tajnym głosowaniu 12 radnych głosuje za odwołaniem Ewy Sawickiej, 11 jest przeciw. Taki sam wynik pada przy odwołaniu Andrzeja Zapałowskiego.

Choć pierwotnie nie było tego w planach, to nowa większość postanawia iść za ciosem. Zmienia przewodniczących prawie wszystkich komisji Rady Miejskiej. Usuwa szefów komisji z klubów Wspólnie dla Przemyśla i Koalicji Obywatelskiej, wstawia swoich. Przed północą jest po przewrocie.

W dalszej części przeczytasz:

  • PiS odzyskuje władzę dwa lata po spektakularnej porażce
  • W Polsce znów głośno o Przemyślu
  • Czy prezydent Bakun bedzie w stanie dogadać się z Radą Miejską 

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.