Jak Chełmek z małej wioski stał się częścią wielkiego imperium Tomasza Baty - światowej sławy czeskiego szewca i przemysłowca

Czytaj dalej
Fot. Fot. Małgorzata Klima
Monika Pawłowska

Jak Chełmek z małej wioski stał się częścią wielkiego imperium Tomasza Baty - światowej sławy czeskiego szewca i przemysłowca

Monika Pawłowska

Tomasz Bata stworzył w okresie międzywojennym światowej sławy koncern obuwniczy. Znany był z wprowadzenia amerykańskich metod motywowania pracowników i nowinek technologicznych. Stworzył dla swych pracowników nowatorski, jak na ówczesne czasy, program socjalny i edukacyjny. Częścią tego imperium Baty był Chełmek.

Światowej sławy szewc jest przykładem, że marzenia się spełniają, nawet wydawać by się mogło te nierzeczywiste, a wręcz utopijne.
To za sprawą jego wizji nowoczesnego przedsiębiorstwa także i Chełmek z niewielkiej wioski przeobraził się w tętniące życiem miasto. Co dziś z tego zostało w Chełmku? Dobre wspomnienia, kotłownia i kolonia domów mieszkalnych.

Trafny wybór

Tomasz Bata, który najpierw zmienił oblicze miasteczka Zlin na Morawach i wprowadził nowe trendy w ogólnoświatowej branży obuwniczej oraz architektonicznej, urodził się 142 lata temu.

Chełmek wybrał przede wszystkim z uwagi na dogodne warunki komunikacyjne i możliwość znalezienia taniej siły roboczej. Na początku 1932 r. ruszyła tu produkcja różnych gatunków obuwia gumowego, tekstylno-gumowego i skórzanego.

Czytaj więcej i dowiedz się:

  • jak rozwijała się firma Baty?
  • kiedy skończyła się dobra passa przedsiębiorcy?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Monika Pawłowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.