Internowania, drakońskie kary, wypychanie z Polski. Represje stanu wojennego

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Nauka
Teresa Semik

Internowania, drakońskie kary, wypychanie z Polski. Represje stanu wojennego

Teresa Semik

Przed północą z 12 na 13 grudnia 1981 roku ruszyła stojąca w pogotowiu machina wojenna. Rozpoczęły się internowania działaczy opozycji w ramach akcji „Jodła”. Milicja wyłamywała drzwi mieszkań i wywoziła ludzi w nieznanym kierunku. W całym kraju w czasie obowiązywania stanu wojennego internowano prawie 10 tysięcy osób.

W taki też sposób milicja przyszła po Jana Ludwi-czaka, szefa zakładowej Solidarności kopalni Wujek, co wywołało strajk górników, brutalnie spacyfikowany trzy dni później. Z Huty Katowice zatrzymano 36 działaczy Solidarności, w tym Andrzeja Rozpłochowskiego, który wracał pociągiem z Gdańska z obrad Komisji Krajowej Solidarności. Na dworcu w Katowicach na całą delegację śląsko-dąbrowskiego regionu czekali milicjanci, także na szefa regionu Leszka Waliszewskiego, Tadeusza Jedynaka.

W pierwszym dniu stanu wojennego zatrzymano 472 działaczy związkowych w dawnym województwie katowickim, a do końca stanu wojennego ponad 2 tysiące. Internowano rektora Uniwersytetu Śląskiego - prof. Augusta Chełkowskiego oraz prorektor prof. Irenę Bajerową, artystów: Kazimierza Kutza i Andrzeja Czeczota. Z kolei w województwie bielskim, w pierwszym dniu stanu wojennego, zamierzano internować 133 osoby, zatrzymano - 102. Mężczyzn wysłano do więzienia w Jastrzębiu-Szerokiej, kobiety do więzienia w Cieszynie. Była to jedna z najważniejszych - jeśli nie najważniejsza - operacji stanu wojennego. Od jej powodzenia w znacznym stopniu zależał opór społeczny i jego skala. W pierwszej dobie stanu wojennego na listach do internowania w całym kraju było 4318 osób, zatrzymano 3392. Niektórym udało się tego uniknąć, m.in. Bogdanowi Lisowi, Władysławowi Frasyniukowi, Zbigniewowi Bujakowi, liderom podbeskidzkiej Solidarności: Patrycjuszowi Kosmowskiemu i Henrykowi Juszczykowi.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Teresa Semik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.