Instytut Pamięci Narodowej bada w Przemyślu sprawę mogiły Kazimierza Wohańskiego. Zmarł w 1943 r. tuż po aresztowaniu przez gestapo

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Instytut Pamięci Narodowej bada w Przemyślu sprawę mogiły Kazimierza Wohańskiego. Zmarł w 1943 r. tuż po aresztowaniu przez gestapo

Norbert Ziętal

Pracownicy rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej badają sprawę prawdopodobnego odnalezienia mogiły inż. Kazimierza Wohańskiego, szefa wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej w Przemyślu w 1943 r. Rodzina szuka jego grobu od 75 lat.

- Pobraliśmy materiał genetyczny od mieszkającego w Przemyślu krewnego Kazimierza Wohańskiego. Jednak to za mało, aby można było przeprowadzić identyfikację. Z tego powodu planujemy pobranie materiału DNA jeszcze od dwóch osób - mówi Bogusław Kleszczyński z Wieloosobowego Stanowiska do spraw Poszukiwań i Identyfikacji Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Na cmentarzu głównym w Przemyślu wykonana została dokumentacja domniemanej mogiły K. Wohańskiego. Według pracowników IPN, po przeprowadzonej przez nich analizie dokumentów i ksiąg cmentarnych, mogiła ta znajduje się w nieco innym miejscu, niż pierwotnie przypuszczaliśmy. Precyzyjne ustalenie nie było łatwe, gdyż po wojnie nieznacznie zmieniła się numeracja pól cmentarnych.

W dalszej cześci tekstu przeczytasz m.in.:

  • co wiadmo o losach Jana Wohańskiego
  • co w Archiwum Państwowym znalazł przemyski genealog

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.