Zbigniew Bartuś

Inspektor i kustosz z doktoratem warci mniej niż kasjer

Inspektor i kustosz z doktoratem warci mniej niż kasjer
Zbigniew Bartuś

Płace. 40 proc. szeregowych pracowników budżetówki nie dostało żadnych podwyżek od... 10 lat. Płace reszty trochę rosły, ale drogą redukcji etatów i dokładania obowiązków. Dzięki sowitym nagrodom i premiom dobrze mają się jedynie „swojacy”

Szeregowi polscy urzędnicy państwowi, ale też pracownicy ZUS, instytucji kultury i inspekcji, z sanepidem i nadzorem budowlanym na czele, są coraz bardziej sfrustrowani. Rząd - dziesiąty rok z rzędu - zamroził im zarobki.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ ZBIGNIEWA BARTUSIA: Kompetentny urzędnik traci przez swojaków

- Ludzi jest mniej, obowiązków przybywa lawinowo, przeciążenie robotą daje się we znaki, codziennie słyszę, że ktoś w pracy zasłabł, a pensje są skandaliczne - mówi Tomasz Ludwiński, szef „Solidarności” w skarbówce. Dodaje, że zniechęcenie i rozczarowanie urzędników rośnie zwłaszcza w dużych miastach. Słyszą, że średnia pensja krajowa wzrosła w zeszłym roku o 6 proc. i wynosi już ponad 4,5 tys. zł brutto; w Warszawie jest to nawet 5,5 tys. zł. Rząd chwali się przy tym, że sytuacja budżetu jest dobra, a ściągalność podatków świetna. Planuje ok. 20-procentowe podwyżki w Sejmie, Senacie i ministerstwach, 40-procentowe w CBA.

- A w administracji skarbowej wynagrodzenia stoją i masa ludzi zarabia 3 tys. zł, ewentualnie z niewielkim hakiem - mówi z goryczą Ludwiński.

Jeszcze gorsze nastroje panują wśród pracowników sądów i prokuratur, niebędących sędziami i prokuratorami. Większość zarabia poniżej 3 tys. zł brutto, średnią krajową wyciąga mniej niż 5 proc. Najgorzej jest w prokuraturach rejonowych - tu średnia pensja wynosi 2630 zł brutto, w okręgowych nieco ponad 3,5 tys. zł.

- Jeśli to jest dno, to my, dziady kultury, pukamy od spodu - podkreśla Andrzej Rybicki, szef „S” pracowników muzeów i ochrony zabytków. Wielu jego kolegów doczekało się w ostatniej dekadzie jakichś podwyżek tylko dlatego, że rosła ustawowa płaca minimalna - a oni zarabiali mniej. Dotyczy to zwłaszcza placówek podległych ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu, który - jak twierdzą związkowcy - nie chce słyszeć o żadnych podwyżkach.

Lucyna Walczykowska, szefowa „S” pracowników administracji, potwierdza, że frustracja płacowa narasta w większości urzędów i inspekcji na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Na szczeblu centralnym sytuację ratują hojne nagrody i premie.

Z dalszej części tekstu dowiesz się:

  • co budzi najwięcej emocji wśród pracowników służby cywilnej
  • kiedy zaczęły się problemy płacowe w budżetówce
  • jakie zagrożenia moze spowodować brak wzrostu płac

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.