I znowu MPEC. Komentarz redaktora Tomasza Malety

Czytaj dalej
Tomasz Maleta

I znowu MPEC. Komentarz redaktora Tomasza Malety

Tomasz Maleta

Wydawało się, że finał drugiej tury wyborów prezydenckich w 2014 roku raz na zawsze zakończy sprawę zbycia udziałów przez gminę Białystok w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. To, że do niego doszło, to cena polityczna, jaką zapłacił Tadeusz Truskolaski za trwanie przy pomyśle.

Bo owe 0,63 proc., których zabrakło do triumfu już w pierwszej turze, to pokłosie referendum przeciwko sprzedaży komunalnej spółki. Odbyło się ono 26 maja 2013 roku. Dokładnie rok później prezydent zbył 85 proc. gminnych udziałów spółce Enea Wytwarzanie akcentując, że nie tyle sprywatyzował MPEC, co znacjonalizował. To było nawiązanie do statusu prawnego nowego właściciela, którym została spółka skarbu państwa. Od strony ekonomicznej już wtedy wydawało się, że transakcja została domknięta.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.