„I tym sposobem wsiąkłem w Polskę”. Opowieść o pracy i niezwykłej pasji wielkiego fotografa

Czytaj dalej
Fot. Bogdan Nowak
Bogdan Nowak

„I tym sposobem wsiąkłem w Polskę”. Opowieść o pracy i niezwykłej pasji wielkiego fotografa

Bogdan Nowak

Do Szczebrzeszyna przybył Chris Niedenthal, legenda polskiej fotografii, laureat m.in. World Press Photo. Opowiadał o fotografii, mediach społecznościowych i ważnych wydarzeniach z czasów PRL-u. Uczestnicy festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie mogli nabyć także jego najnowszą książkę pt. „Zawód fotograf. Ciąg dalszy nastąpił”.

To niezwykła publikacja. Jak czytamy we wstępie książka opowiada o tym, jak fotograf z Zachodu (Niedenthal ma polskie pochodzenie, ale urodził się w Wielkiej Brytanii) „wsiąkł” w kraj, którego dzieje miał jedynie relacjonować. Potem związał się z Polską: na dobre i złe. Ten wybitny fotograf był świadkiem najważniejszych, przełomowych dla naszego kraju wydarzeń. W swoich zdjęciach uwiecznił powolny upadek komunizmu, kolejne wizyty papieża Jana Pawła II czy m.in. pogrzeb ks. bpa Stefana Wyszyńskiego, nazywanego Prymasem Tysiąclecia.

Takie to były czasy

O pracy w burzliwych czasach PRL-u Niedenthal opowiadał w Szczebrzeszynie niezwykle interesująco (spotkanie odbyło się 4 sierpnia). Było w tym wiele gorzkiego uśmiechu, trochę ironii, ale także mnóstwo ciepła, które wyczuwa się także w zdjęciach Niedenthala. Fotograf na początku lat 80. ub. wieku współpracował z amerykańskim tygodnikiem „Newsweek”, a w 1985 r. został zatrudniony także w „Time Magazine”. Dla tego czasopisma wykonywał reportaże w Europie wschodniej i centralnej, ale także na Bałkanach i w Związku Radzieckim. Współpracował również z czasopismem „Der Spiegel”.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Bogdan Nowak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.