Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Hydraulicy od mózgu ratują życie chorych z udarami

Czytaj dalej
Iwona Krzywda

Hydraulicy od mózgu ratują życie chorych z udarami

Iwona Krzywda

Neurolodzy i radiolodzy interwencyjni z krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego stworzyli pierwszy w Polsce innowacyjny system organizacji leczenia pacjentów z ostrym udarem mózgu. Dzięki niemu chorzy z całego województwa mają szansę na szybką pomoc i terapię najnowocześniejszą metodą udrażniania naczyń, która pozwala uniknąć kalectwa.

Małe miasteczko na południu Polski. Młody, 20-letni mężczyzna ulega wypadkowi w trakcie jazdy na rowerze. W wyniku upadku dochodzi u niego do rozwarstwienia tętnicy mózgowej. Ściana uszkodzonego naczynia pęka wzdłuż, pojawia się zakrzep blokujący dopływ krwi do mózgu. Pozbawione jej komórki mózgowe zaczynają obumierać. Z każdą minutą swoją funkcję przestają pełnić miliony z nich. Bez usunięcia zakrzepu z naczynia, chłopaka czeka pewna śmierć, w „najlepszym” przypadku trwałe kalectwo. Lekarz, pod opiekę którego trafia, ocenia, że jedynym miejscem, gdzie jego pacjent będzie mógł liczyć na ratunek jest krakowski Szpital Uniwersytecki. 20-latek zostaje przetransportowany helikopterem pod Wawel i natychmiast trafia na salę zabiegową. Małopolscy specjaliści wykonują u niego trombektomię mechaniczną. Usuwają śmiertelnie groźny zakrzep, a chory opuszcza szpital na własnych nogach. 

– Chłopak miał dużo szczęścia, że jego lekarz słyszał o takiej metodzie i wiedział, że może skierować go do nas. To uratowało mu życie – podkreśla prof. dr hab. med. Agnieszka Słowik, kierownik oddziału neurologii w Szpitalu Uniwersyteckim, współtwórca Uniwersyteckiego Centrum Leczenia Ostrego Udaru Niedokrwien­nego Mózgu CITO.

Trombektomia mechaniczna, której młody chory i 160 innych pacjentów leczonych przez krakowskich specjalistów zawdzięcza zachowanie sprawności, to najbardziej innowacyjna metoda terapii udaru niedokrwiennego mózgu. Zanim ją opracowano, chorzy z tego rodzaju schorzeniem mogli jedynie liczyć, że zakrzep blokujący naczynie mózgowe uda się rozpuścić farmakologicznie – przy pomocy odpowiednich, szybko podanych leków. Zatory tworzące się w największych naczyniach na taką terapię są jednak wyjątkowe oporne, medycy na całym świecie szukali więc alternatywnej drogi ich udrożnienia. I wymyślili, że przepływ krwi można przywrócić przetykając zatkane naczynie, wykorzystując do tego specjalny cewnik. – Wprowadza się go przez tętnice udową aż do naczynia mózgowego i następnie przy jego pomocy wysysa albo wyciąga zakrzep – wyjaśnia prof. Słowik. – Trombektomię mechaniczną można zastosować jedynie w przypadku pacjentów, u których doszło do zamknięcia największych naczyń mózgowych, te mniejsze mają bowiem średnicę ludzkiego włosa i nie da się wprowadzić do nich cewnika. Rocznie w naszym województwie do takiego leczenia kwalifikuje się ok. 100 z 6 tys. osób dotkniętych udarem. Są to jednak pacjenci potencjalnie narażeni na najcięższy przebieg choroby i największą martwicę mózgu – dodaje.

Czytaj więcej:

  • Nowa metoda walki z udarami na stałe dołączyła do arsenału neurologów zaledwie kilka lat temu. Kto pierwszy ją zastosował?
  • Mitem jest przeświadczenie, że udar dotyczy wyłącznie seniorów.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Iwona Krzywda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

99,50 199,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.