Andrzej Dworak

Horst Hesse, podwójny szpieg Stasi, enerdowski „James Bond”

Horst Hesse, podwójny szpieg Stasi, enerdowski „James Bond”
Andrzej Dworak

Pochodził z Magdeburga i był mechanikiem. W czasie wojny Horst Hesse był dwukrotnie ciężko ranny. Kiedy dostał od Amerykanów propozycję współpracy, zgodził się, a potem poszedł do Stasi i jako podwójny agent szkodził Jankesom.

Kiedy świat czeka na nowy film o przygodach Jamesa Bonda i emocjonuje się skąpymi informacjami docierającymi do opinii publicznej na temat przyszłej, 25. produkcji z agentem 007, warto przypomnieć, że superszpieg Zachodu miał już na początku swojego kinowego wcielenia znakomitego konkurenta ze Wschodu. Podwójny agent NRD Hansen w filmie „For Only Eyes - Streng Geheim” z 1963 przynajmniej dorównywał Bondowi dokonaniami, tupetem i prezencją. Nie miał takich wspaniałych gadżetów jak szpieg MI6, tak szybkich samochodów i tak seksownych partnerek, ale przewyższał przeciwnika w najważniejszym aspekcie - historia opierała się na prawdziwych zdarzeniach. Pierwowzorem Hansena był podwójny szpieg Stasi Horst Hesse.

Bohater pierwszego wschodnioniemieckiego thrillera szpiegowskiego, który został nakręcony w wytwórni Defa w Poczdamie - Babelsbergu pół roku po premierze pierwszego „Bonda” („Doktor No”) w RFN, bawił i uczył mieszkańców NRD swoim urokiem i sprytem, dowodząc kolejny raz, że ustrój robotników i chłopów jest lepszy od gnijącego kapitalizmu i że z całą pewnością zwycięży. W filmie wyglądało to dość prosto.

Kamera! Akcja!

Jest rok 1961. Hansen uchodzi w oczach swojego syna za godnego największej pogardy uciekiniera z Niemieckiej Republiki Demokratycznej, ale w rzeczywistości od trzech lat jest “wysłannikiem pokoju” - jak na wschodzie Niemiec nazywano swoich szpiegów. Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego (MfS) umieściło go w placówce MID w Würzburgu zakonspirowanej jako firma handlowa „Concordia”. To część siatki wywiadowczej pracującej nad planami przejęcia Niemieckiej Republiki Demokratycznej na rzecz kapitalistycznego Zachodu. Uderzenie na miłujący pokój i krzewiący sprawiedliwość społeczną kraj ma nastąpić lada chwila. W każdej placówce MID znajdują się plany przewidywanego przejęcia.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Andrzej Dworak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.