Paweł Stachnik

Historia oglądana z okien

Gubernator Hans Frank przemawia w kamienicy „Pod Krukami”. Fot. Fot. archiwum Gubernator Hans Frank przemawia w kamienicy „Pod Krukami”.
Paweł Stachnik

Kamienica „Pod Krukami” była świadkiem wielu wydarzeń historycznych. W ciągu wieków mieściło się w niej sporo ważnych instytucji. Po ostatnich remontach budynek przeżywa najlepszy czas.

W południowo-zachodnim narożniku krakowskiego Rynku Głównego, pomiędzy ulicami Bracką i Wiślną, pod numerem 25 stoi elegancka kamienica „Pod Krukami”. Jej początki sięgają średniowiecza. W XIV w. powstały na tym miejscu dwa gotyckie domy: kamienica Kesnerowska (po lewej) i Pod Krukiem (po prawej). W tej pierwszej mieszkali przedstawiciele bogatych krakowskich rodów kupieckich: Glaczowie, Biertułtowscy, Kestnerowie, Gołeccy, Kłosowiczowie... Dom był wielokrotnie przebudowywany i wielokrotnie przechodził z rąk do rąk drogą kupna, sprzedaży, dziedziczenia.

Druga kamienica była znacznie większa i okazalsza. Mieszkali w niej krakowscy potentaci, kupcy i bankierzy o zasięgu europejskim: Turzonowie i Fuggerowie. Potem przeszła - znak czasu! - w ręce szlacheckie i stała się siedzibą Szafrańców, Myszkowskich, Drohojowskich, Szembeków. Ci ostatni przekształcili ją w końcu XVIII w. w późnobarokowy pałac miejski. W 1842 r. dom kupiła hrabina Anna z Tyszkiewiczów Potocka-Wąsowiczowa. Dokupiła też sąsiednią kamienicę i nakazała je scalić. Dwa domy połączono w efektowną rezydencję ozdobioną balkonem od strony Rynku. Ten pałac Anna przekazała potem swojemu młodszemu synowi Maurycemu Potockiemu, oficerowi ułanów w powstaniu listopadowym i uczestnikowi wydarzeń krakowskiej Wiosny Ludów.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

  • o ważnych epizodach w dziejach kamienicy pod numerem 25;
  • o tym, co zapoczątkowało 10-letni spór o budynek;

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.