Hemofilia. Brak czynnika krzepnięcia krwi

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Dorota Dejmek

Hemofilia. Brak czynnika krzepnięcia krwi

Dorota Dejmek

Hemofilia. 17 kwietnia będziemy obchodzić Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Sytuacja polskich pacjentów jest dziś lepsza niż dawniej, jednak Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię kończy się za kilka miesięcy. Czy będzie kontynuowany od stycznia 2019?

Hemofilia należy do grupy chorób rzadkich i być może dlatego wśród społeczeństwa wiedza o tej chorobie jest znikoma. Wciąż panuje przekonanie, że od niewielkiego skaleczenia chory na hemofilię może wykrwawić się na śmierć. Prawda jest bardziej złożona. Chorzy na hemofilię nie krwawią bardziej obficie lub szybciej niż osoby zdrowe, ale przez dłuższy czas. I oni, i lekarze najbardziej boją się krwawień do stawów i mięśni.

Dlaczego krwawią?

Pod pojęciem „hemofilia” rozumiemy wszelkie skazy krwotoczne, a hemofilia wcale nie jest najczęstsza. Jest to choroba genetyczna przenoszona przez kobiety na chromosomie X. U kobiety będącej nosicielką występuje 25-proc. ryzyko na urodzenie syna z hemofilią. Ponieważ to genotyp ojca decyduje o płci dziecka, córki mężczyzny chorego na hemofilię będą nosicielkami na chromosomie X. Hemofilia występuje głównie u mężczyzn. Przypadki występowania u kobiet są niezmiernie rzadkie i zdarzają się wówczas, kiedy ojciec choruje na hemofilię, a matka jest nosicielką.

Czytaj więcej:

  • Ile osób w Polsce choruje na hemofilię?
  • Obecna sytuacja chorych na hemofilię w Polsce i tak jest dużo lepsza niż jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Co się zmieniło?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.