Handlarze dopalaczami na feriach szukają ofiar. GIS podaje dramatyczne dane

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
A.Iskierka, M. Piecyk

Handlarze dopalaczami na feriach szukają ofiar. GIS podaje dramatyczne dane

A.Iskierka, M. Piecyk

„Świetna sól piorąca, która wyprała już nie jedną głowę” - tak handlarze śmiercią reklamują jeden z dopalaczy. Ferie to okres, kiedy dilerzy gwałtownie się uaktywniają. Po dopalacze sięgają już nawet dzieci.

Główny Inspektorat Sanitarny podaje dramatyczne dane dotyczące ilości zatruć „zmiksowanymi” narkotykami. Są niebezpieczne i mogą doprowadzić nawet do zgonu. W 2018 roku w Polsce zanotowano aż 4257 przypadków zatrucia tymi używkami.

- W naszym województwie współczynnik zatruć dopalaczami w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców wynosi 2,44, czyli zanotowano 52 przypadki. Niestety, był również jeden zgon - mówi Dorota Gibała, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Na Podkarpaciu w 2018 roku po dopalacze sięgali ludzie w przedziale wiekowym od 13 do 39 lat. Najliczniejszą grupą są osoby w wieku od 16-18 lat, zanotowano również sporo przypadków zatruć w przedziale 13-15 lat. W Nowinach pisaliśmy o 16-latku z Rzeszowa, który wyskoczył z 10 piętra wieżowca. Szczęśliwie dla niego upadek nie był śmiertelny. On sam później przyznał, że był w ten wieczór pod wpływem dopalaczy.

- Najwięcej przypadków zatruć nowymi substancjami psychoaktywnymi miało miejsce na terenie powiatów mieleckiego, rzeszowskiego i dębickiego - dodaje Dorota Gibała.

„Przedmiot kolekcjonerski”

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Występują pod przykrywką soli do prania, aromatycznych mieszanek ziół czy płynów nikotynowych do e-papierosów. Każdy z tych toksycznych produktów opisany jest hasłem „przedmiot kolekcjonerski” i „nie nadaje się do spożycia”."

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
A.Iskierka, M. Piecyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.