Katarzyna Dworska

Hakerzy zaatakowali szkołę specjalną

Katarzyna Dworska

Tak twierdzi UTP, z którym placówka ma podpisaną umowę na dostawę internetu. Uczelnia już tydzień temu odcięła ośrodek od sieci.

Przy ul. Akademickiej znajduje się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2, do którego uczęszczają dzieci i młodzież słabo słysząca lub niesłysząca. To nie tylko szkoła, ale również drugi dom, ponieważ mieści się tam internat. - Mamy 150 uczniów - mówi Ryszard Bielecki, dyrektor placówki. - Od prawie tygodnia jesteśmy odcięci od świata, ponieważ nie mamy internetu. Nie możemy zapłacić rachunków i uregulować faktur, a przecież zbliża się koniec roku. To nie jest warsztat, my nie naprawiamy samochodów, tylko pracujemy z dziećmi. Internet jest nam potrzebny do codziennego funkcjonowania.

Placówka od dziewięciu lat ma podpisaną umowę z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym. - Gdy próbowaliśmy się dowiedzieć, o co chodzi, usłyszeliśmy, że na nasze strony włamali się hakerzy - opowiada Bielecki. - Próbujemy znaleźć innego operatora, ale na to wszystko potrzeba czasu. Do tej pory współpraca między nami, a UTP dobrze się układała, a teraz odłączyli nam internet.

Uniwersytet wyjaśnia, że powodem takiego działania jest nieprzestrzeganie przez ośrodek przepisów o cyberprzes-trzeni. - Nie robimy im tego na złość - odpowiada Janusz Szykowny, kierownik działu teleinformatyki na UTP. - W ten sposób chronimy dziesiątki innych użytkowników sieci. Ktoś z korzystających z łącza w szkole musiał zainstalować nielegalne oprogramowanie, które z kolei umożliwiło atak hakerów. Nie był to pojedynczy przypadek.

Aby internet znów pojawił się przy Akademickiej, szkoła musi wypracować politykę bezpieczeństwa, powołać administratora sieci i zatrudnić informatyka, który zlokalizuje szkodliwe oprogramowanie. Do tego każdy z użytkowników szkolnych komputerów powinien zostać przeszkolony, aby w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji. - Trzeba sprawdzić tam każdy komputer - dodaje Szykowny. - Zainstalować na nich programy antywirusowe, a potem kontrolować przeglądane treści. Gdy dyrekcja zacznie lepiej dbać o bezpieczeństwo, my włączymy im internet.

Popularne programy antywirusowe
Create your own infographics
Katarzyna Dworska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.