Katarzyna Dworska

Hakerzy zaatakowali szkołę specjalną

Katarzyna Dworska

Tak twierdzi UTP, z którym placówka ma podpisaną umowę na dostawę internetu. Uczelnia już tydzień temu odcięła ośrodek od sieci.

Przy ul. Akademickiej znajduje się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2, do którego uczęszczają dzieci i młodzież słabo słysząca lub niesłysząca. To nie tylko szkoła, ale również drugi dom, ponieważ mieści się tam internat. - Mamy 150 uczniów - mówi Ryszard Bielecki, dyrektor placówki. - Od prawie tygodnia jesteśmy odcięci od świata, ponieważ nie mamy internetu. Nie możemy zapłacić rachunków i uregulować faktur, a przecież zbliża się koniec roku. To nie jest warsztat, my nie naprawiamy samochodów, tylko pracujemy z dziećmi. Internet jest nam potrzebny do codziennego funkcjonowania.

Placówka od dziewięciu lat ma podpisaną umowę z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym. - Gdy próbowaliśmy się dowiedzieć, o co chodzi, usłyszeliśmy, że na nasze strony włamali się hakerzy - opowiada Bielecki. - Próbujemy znaleźć innego operatora, ale na to wszystko potrzeba czasu. Do tej pory współpraca między nami, a UTP dobrze się układała, a teraz odłączyli nam internet.

Uniwersytet wyjaśnia, że powodem takiego działania jest nieprzestrzeganie przez ośrodek przepisów o cyberprzes-trzeni. - Nie robimy im tego na złość - odpowiada Janusz Szykowny, kierownik działu teleinformatyki na UTP. - W ten sposób chronimy dziesiątki innych użytkowników sieci. Ktoś z korzystających z łącza w szkole musiał zainstalować nielegalne oprogramowanie, które z kolei umożliwiło atak hakerów. Nie był to pojedynczy przypadek.

Aby internet znów pojawił się przy Akademickiej, szkoła musi wypracować politykę bezpieczeństwa, powołać administratora sieci i zatrudnić informatyka, który zlokalizuje szkodliwe oprogramowanie. Do tego każdy z użytkowników szkolnych komputerów powinien zostać przeszkolony, aby w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji. - Trzeba sprawdzić tam każdy komputer - dodaje Szykowny. - Zainstalować na nich programy antywirusowe, a potem kontrolować przeglądane treści. Gdy dyrekcja zacznie lepiej dbać o bezpieczeństwo, my włączymy im internet.

Popularne programy antywirusowe
Create your own infographics
Katarzyna Dworska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.