Łukasz Bobek

Górale zdecydują, czy obwodnica dla Chochołowa będzie

Ponad 100-letnie drewniane chałupy w Chochołowie stoją przy ruchliwej szosie. Obwodnica od odciążyć centrum wioski z ruchu samochodowego Fot. Archiwum Ponad 100-letnie drewniane chałupy w Chochołowie stoją przy ruchliwej szosie. Obwodnica od odciążyć centrum wioski z ruchu samochodowego
Łukasz Bobek

W niedzielę 27 maja w Chochołowie odbędzie się tzw. rozprawa administracyjna ws. planowanej obwodnicy tej zabytkowej wioski. W trakcie spotkania mieszkańcy Chochołowa, ale i sąsiedniej Koniówki zdecydują, czy chcą nowej drogi, czy nie.

- Zdecydowaliśmy się ogłosić termin rozprawy administracyjnej, bo Zarząd Dróg Wojewódzkich przygotował projekt decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Zawiera ona optymalny wariant przebiegu nowej obwodnicy dla Chochołowa - mówi Michał Jarończyk, sekretarz urzędu gminy w Czarnym Dunajcu.

ZDW, które będzie inwestorem nowej obwodnicy, przygotowała projekt, w którym zaznaczyła najbardziej optymalny przebieg nowej trasy. - Czyli taki, który m.in. został zaakceptowany przez Regionalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad - dodaje Jarończyk. Poprzednie warianty RDOŚ odrzucał - z uwagi na zbyt dużą ingerencję w środowisko naturalne. Teraz, by postępowanie przy wydaniu decyzji środowiskowej dopełnić, konieczne są konsultacje z mieszkańcami.

Spotkania z góralami wcześniej co prawda były organizowane wielokrotnie, ale za każdym razem nic z tego nie wynikało. Każdy poprzedni wariant obwodnicy był negowany przez część mieszkańców Chochołowa. - Jak się jeden wariant jednym podobał, to innym już nie. Z kolei mieszkańcom sąsiedniej Koniówki żaden nie pasował. Oni uznali, że w ogóle obwodnica Chochołowa ich nie interesuje - dodaje sekretarz urzędu gminy.

Teraz ZDW forsuje tzw. wschodni wariant, który rozpoczyna się tuż na granicy Chochołowa z Witowem i kończy się tuż przy granicy Chochołowa z Koniówkę i biegnie po wschodniej stronie zabytkowej wsi.

Czytaj więcej:

  • jaki jest największy problem z budową obwodnicy miasta?
  • jakie będą skutki odwlekania decyzji o budowie drogi? 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Łukasz Bobek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.